Live
Sledujte NAŽIVO: Počet infikovaných koronavírusom bude rásť, predpokladá Krajčí
Sledujte tu
31. 03. 2020 08:25 | SOUL/TASR

Po prepade na 18-ročné minimum ceny ropy vzrástli, podporili ich Trump a Putin

Lídri sa dohodli, že podporia trhy.

Donald Trump a Vladimír Putin.
Donald Trump a Vladimír Putin. Foto: Jussi Nukari/Lehtikuva via AP

Po prepade na 18-ročné minimum sa ceny ropy v utorok vrátili k rastu. Najmä cena WTI zaznamenala výraznejšie zotavenie, keď v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou vzrástla nakrátko o vyše 7 %.

Ceny nahor posunul rozhovor amerického a ruského prezidenta Donalda Trumpa a Vladimira Putina, ktorí sa dohodli na rokovaniach s cieľom podporiť trhy. Ako v pondelok (30. 3.) uviedli zdroje z Kremľa, Trump a Putin sa v telefonickom rozhovore dohodli, že predstavitelia energetického sektora obidvoch krajín začnú rokovať s cieľom stabilizovať trhy s ropou.

"Ceny ropy sa začali pomaly posúvať smerom nahor, pričom trhy sa zamerali najmä na telefonický rozhovor medzi prezidentmi USA a Ruska. Dúfajú tak, že vysoké nadbytky suroviny na trhu by sa mohli zmierniť," povedal analytik maklérskej spoločnosti OANDA Edward Moya.

Na rozhovor zareagovala najmä cena americkej ľahkej ropy WTI. Do 7.30 h SELČ dosiahla 21,21 USD (19,22 eura) za barel (159 litrov), čo oproti pondelkovej uzávierke predstavuje rast o 1,12 USD alebo 5,57 %. Predtým nakrátko vzrástla až o 7,3 %. V pondelok uzatvorila na úrovni 20,09 USD/barel, čo bola najnižšia hodnota pri uzávierke od februára 2002.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent sa zvýšila v menšej miere. Dosiahla 23,02 USD/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje rast o 26 centov (1,14 %). V pondelok uzatvorila na úrovni 22,76 USD/barel, čo bola najnižšia úroveň pri uzávierke od novembra 2002.

Komentáre ( 0)