03. 04. 2020 17:41 | BRATISLAVA/TV Markíza

Štát prispeje obchodníkom na nájomné. Časť z neho by im mohli odpustiť aj prenajímatelia

Štát by chcel zľavy z nájomného schváliť čo najskôr. Niektorí veľkí prenajímatelia ho už predbehli.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Obchodníkom sa uľaví. Štát im prispeje na nájom a chce vyrokovať, aby im časť z neho odpustili aj majitelia budov. Celkovo by im nájomné mohlo klesnúť až o 80 %, niektorí prevádzkari upozorňujú na to, že ani to nezabezpečí, že prežijú všetci.

Tri týždne zatvorených obchodov začínajú ruinovať ich majiteľov. Tí prišli o často jediný zdroj príjmu. Náklady, vrátane nájmu, ktorý je pri mnohých prevádzkach jednou z najväčších položiek, však zostávajú a obchodníci sú tak tlačení k múru.

Zľavy z nájmu aktuálne rieši aj vláda. Najprv chceli vyrokovať, aby jeho platenie bolo pozastavené s tým, že po skončení krízy ho obchodníci doplatia. Tým sa to však veľmi nepáčilo, ich problém by to totiž len odsunulo na neskôr. Vláda si to teda rozmyslela a prišla s niečím iným.

„Zákonom donútime prenajímateľov na tú dobu, čo bolo zavreté, o 30 až 40 percent znížiť, ďalších 50 až 40 percent doplní štát, aby tomu nájomcovi zostalo 20 %. Nemusíme do posledného centu všetko nahradiť, ale potrebujeme zabezpečiť, aby neprišlo k masívnemu krachu predajní, lebo kým by sa to dalo dokopy, tak by to trvalo roky," vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík.

Obchodníci aj preto očakávajú, že čoskoro prídu ďalšie opatrenia. Dovtedy sa im určite uľaví aspoň tým, že zľava z nájmu bude fungovať aj spätne. Štát totiž chce obchodníkom preplatiť nájomné za obdobie od 12. marca.

„Na tie 2 týždne v marci sa bavíme o 40 miliónoch. Možno to bude menej, nevieme zistiť narýchlo, kto nehnuteľnosť vlastní alebo si ju prenajíma," dodal Sulík.

Štát by chcel zľavy z nájomného schváliť čo najskôr. Niektorí veľkí prenajímatelia ho už predbehli a pár nákupných centier v Bratislave dokonca obchodom nájomné odpustilo úplne.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)