06. 04. 2020 19:00 | KOŠICE, PREŠOV/TV Markíza

Na východe nebudú cez Veľkú noc jazdiť prímestské autobusy

Ľudí do práce budú voziť zamestnávatelia alebo sa majú dohodnúť medzi sebou.

Odstavené autobusy v areáli autobusovej stanice SAD v Prešove.
Odstavené autobusy v areáli autobusovej stanice SAD v Prešove. Foto: TASR

Na východe počas Veľkej noci nebudú jazdiť autobusy. V Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji na štyri dni úplne zastavia prímestskú autobusovú dopravu. Samosprávy tak zareagovali na zákaz vychádzania počas sviatkov.

Autobusové spoje v Prešovskom samosprávnom kraji zrušili preto, aby minimalizovali pohyb občanov cez sviatky. Podľa župana Milana Majerského už aj teraz čelili kritike za to, že niektoré autobusy jazdia len s minimálnym počtom cestujúcich. „Dostal som sa pod obrovský tlak, že vozíme vzduch," vyhlásil.

Prešovská autobusová stanica tak zostane štyri dni zatvorená. Takúto situáciu tu doteraz ešte nažili. „Autobusy budú odparkované na koncových zastávkach a na našich autobusových staniciach," konštatoval riaditeľ prešovskej SAD Jozef Kičura.

Prepravcovia majú len štyri dni na to, aby o tom prostredníctvom starostov v obciach informovali cestujúcich. Majú vyhlásiť v rozhlasoch, že autobusy nebudú jazdiť.

Prímestskú autobusovú dopravu sa rozhodli pozastaviť aj v susednom Košickom kraji. Dôvodom je, aby obmedzili pohyb ľudí, ktorý bude počas Veľkej noci aj tak regulovaný a zamedzili šíreniu koronavírusu.

Najväčší problém budú mať zamestnanci nemocníc či sociálnych zariadení. Do práce sa počas sviatkov budú musieť dostať individuálnou dopravou. Majerský im radí, aby si „popresúvali služby v rámci svojich motorových vozidiel."

Košická univerzitná nemocnica zamestnáva takmer 3 500 zamestnancov. Zisťujú, či sa všetci budú mať cez sviatky ako dostať do práce. „Budeme sa pre nich snažiť zabezpečiť náhradný odvoz alebo zmeníme služby tak, aby tam boli tí zamestnanci, ktorí sa do nemocnice vedia dostať aj bez použitia prímestskej dopravy," vysvetlila hovorkyňa Ivana Vaněková.

Riaditeľ zariadenia pre seniorov Harmónia v Prešove Dušan Demčák sa o zrušených spojoch dozvedel až od nás. Ak sa ich trom zamestnancom nepodarí vymeniť si službu, bude po nich musieť skočiť údržbár. „Použijeme vlastné auto, aby sme doviezli pracovníka na dennú zmenu alebo po nočnej," konštatoval.

O zastavení prímestskej dopravy ešte uvažujú aj v Trnavskom a Žilinskom kraji. Inde by mali autobusy premávať vo víkendovom režime.

Reportáž spracovali Jozef Demeter a Martin Jedinák.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)