07. 04. 2020 20:02 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ekonómovia píšu Matovičovi: Ak nenalejeme peniaze, padneme ako ostatné krajiny

Razantné opatrenia treba prijať v najbližších hodinách a dňoch, nie týždňoch, inak hrozí kolaps.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Je najvyšší čas naliať do ekonomiky peniaze, inak sa prepadneme viac ako iné krajiny. Poprední slovenskí ekonómovia napísali Igorovi Matovičovi. Argument, že na to nemáme, vraj neobstojí.

Razantné ekonomické opatrenia treba prijať v najbližších hodinách a dňoch, nie týždňoch, inak bude neskoro a hrozí kolaps. Výzvu Matovičovej vláde poslal renomovaný ekonóm Ľuboš Pástor. Podpísali ju však aj ďalšie zvučné mená ako Elena Kohútiková, ktorá stála pri zrode Národnej banky či Ivan Šramko, ktorý šéfuje Rade pre rozpočtovú zodpovednosť, tá je strážcom verejných financií.

„Je dôležité poukázať na to, že táto situácia potrebuje ďaleko viac finančných zdrojov, že s bankami je treba robiť lepšie dohody a rýchlejšie, predovšetkým treba urobiť dohodu o zrušení bankového odvodu. A dnes nemôžeme mať limit na peniaze, ktoré použijeme, na to aby sme sanovali občanov a ekonomiku, ale treba sa pozrieť na to, že koľko potrebujeme, toľko peňazí do toho treba vraziť," myslí si Šramko.

Upozorňuje, že dlho napríklad trvalo, kým sa vláda stretla s veľkými firmami, ak ale padnú tie, stiahnu so sebou aj menšie firmy, ktoré sú na nich často naviazané. Viceguvernér NBS zas hovorí, že tým, ktorí majú už teraz problém, iba odklad splátok od bánk nepomôže, treba vraj vyjednať aj iné preklenovacie úvery či záruky na nové úvery.

„Keď sú karanténne opatrenia razantné, ekonomické škody sú väčšie, a preto je dôležité ruka v ruke prijímať aj dostatočne ambiciózne ekonomické opatrenia. Čím rýchlejšie konáme, tým budú hospodárske škody menšie," tvrdí Ľudo Odór.

Zaujímavé je, že k tejto iniciatíve sa podpísal aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva, ktorý hovorí, že síce vláda postupne niektoré opatrenia prijíma, stráca ale čas. „Medzitým ECB prijala mnohé zmeny, ktoré nám umožnia mobilizovať aj európske peniaze na pomoc čo najväčšiemu počtu firiem. A myslím, že túto situáciu musíme čo najskôr využiť," zastáva názor Ján Oravec.

Napriek tomu,premiér ich odporúčania zobral zdá sa to skôr ako politický boj. „Niektoré tie kritiky spoza búčka bez akejkoľvek zodpovednosti nie sú vôbec na mieste a by som povedal, nie s dobrým úmyslom robené," vyhlásil Igor Matovič.

Reportáž spracovala Andrea Mačošková.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

Komentáre ( 0)