08. 04. 2020 17:29 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zdravotné poisťovne pre epidémiu hlásia problémy. Heger tvrdí, že to nie je až také akútne

Chce poisťovne vyzývať, aby hľadali aj rezervy vo vlastných zdrojoch.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Platby za zdravotnú starostlivosť môžu byť čoskoro ohrozené. Kvôli epidémii koronavírusu hlásia problémy už aj zdravotné poisťovne, všetky tri svorne tvrdia, že sa blíži čas, kedy nebudú schopné platiť všetko tak ako doteraz. Štát je ochotný pomôcť, od poisťovní však chce, aby siahli aj na svoje rezervy.

Na dlhý zoznam poškodených krízou dnes pribudli ďalší veľkí hráči. Zdravotné poisťovne tvrdia, že už od začiatku roka chýba v rozpočte rezortu zdravotníctva skoro 200 miliónov eur a opatrenia v súvislosti s koronavírusom deficit ešte prehlbujú.

„Hrozí celkový výpadok na zdravotnom poistení v stovkách miliónov eur. Nie je v silách zdravotných poisťovní vykryť taký obrovský výpadok bez okamžitej kompenzácie od štátu," myslí si Asociácia zdravotných poisťovní.

Eduard Heger tvrdí, že toto sú presne tie časy, keď minister financií je bombardovaný subjektmi, ktoré neprichádzajú hlásiť dobré správy, ate to, že majú menej peňazí.

Keďže minister v stredu (8. 4.) ohlásil aj odpustenie aprílových zdravotných odvodov, poisťovne aktuálne vyhodnocujú ako dlho ešte budú poisťovne vedieť platiť všetko tak ako doteraz nevedno.

„Už v najbližších týždňoch nemusia byť schopné platiť za zdravotnú starostlivosť. Či už nemocniciam, diagnostickým laboratóriám, ambulanciám alebo lekárňam," tvrdí asociácia

Podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej ministerstvo zdravotníctva priebežne rokuje a vyhodnocuje dáta o potrebách poskytovateľov zdravotnej starostlivosti i poisťovní.

„Podľa informácií, ktoré mám, nie sú to akútne veci z hľadiska dní a týždňov, ale až mesiacov. Určite sa počas budúceho týždňa stretneme a budeme hľadať opatrenia," sľúbil Heger.

Konkrétnu predstavu štátu zatiaľ nepoznáme, poisťovne hovoria o bezodkladnom dofinancovaní verejného zdravotného poistenia. Suma by v tomto prípade bola minimálne v desiatkach miliónov. Minister chce poisťovne vyzývať, aby hľadali aj rezervy vo vlastných zdrojoch.

Asociácia mu odkazuje, že bez kompenzácie odpustených zdravotných odvodov a už na začiatku roka chýbajúcich peňazí, nebudú mať zdravotné poisťovne peniaze na zdravotnú starostlivosť.

„Jedným z predpokladov v tomto procese bude aj súčinnosť zdravotných poisťovní, s ktorými ministerstvo zdravotníctva priebežne rokuje. Tu pri hľadaní zdrojov predpokladáme okrem dofinancovania zo strany štátu aj realokáciu a použite vnútorných rezerv na úrovni zdravotných poisťovní," dodala Eliášová.

Tému spracoval Martin Petro.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)