19. 04. 2020 17:28 | BERLÍN/TASR

V Nemecku hrozí bankrot 70 000 hotelom a reštauráciám. Pre koronavírus

Spolková vláda už prisľúbila finančnú pomoc hotelierom a majiteľom reštaurácií, ktorých tvrdo zasiahlo pokračujúce uzavretie.

Čašníčka s píšťalkou nesie poháre piva počas otvorenia 181. ročníka festivalu Oktoberfest v Mníchove.
Čašníčka s píšťalkou nesie poháre piva počas otvorenia 181. ročníka festivalu Oktoberfest v Mníchove. Foto: TASR

V Nemecku hrozí pre koronakrízu až 70.000 hotelom a gastronomickým zariadeniam bankrot, varoval nemecký zväz hotelov a reštaurácií Dehoga. Do konca apríla stratí 223.000 firiem z odvetvia tržby vo výške zhruba 10 miliárd eur.

"Bez dodatočnej štátnej podpory čaká každú tretiu firmu platobná neschopnosť," uviedla šéfka zväzu Dehoga Ingrid Hartgesová v rozhovore pre Bild am Sonntag. Spolková vláda už prisľúbila finančnú pomoc hotelierom a majiteľom reštaurácií, ktorých tvrdo zasiahlo pokračujúce uzavretie.

Uvoľňovanie opatrení pre ostatné odvetvia bez podobných vyhliadok pre gastronómiu Hartgesová označila za veľké sklamanie. "Ako prví sme museli zavrieť a aj to budeme musieť najdlhšie znášať." Dehoga požaduje zodpovedné otvorenie reštaurácií a kaviarní, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 7 % a štátny záchranný fond, ktorý by firmám v odvetví poskytoval priamu finančnú pomoc. Zníženie DPH z 19 % na 7 % požaduje Dehoga už roky.

Komentáre ( 0)