04. 05. 2020 19:26 | BRATISLAVA/TV Markíza

Desaťtisíce ľudí požiadali o odklad splátok. Niektorí si myslia, že banky im ich úplne odpustia

Počet žiadostí, ktoré nespĺňajú podmienky odkladu, je absolútne minimálny.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

O odklad splátok požiadali svoju banku už desaťtisíce dlžníkov. Niektorí si ale stále myslia, že im splátky úplne odpustia. Ide pritom len o pauzu, ktorá úver na konci predraží. Pre pandémiu stratili mnohí ľudia svoje príjmy, úvery, ale splácať musia, a tak, ako sa očakávalo, teraz hromadne prosia o pomoc. Za necelý mesiac majú banky už viac ako 100-tisíc žiadostí o odklad splátok podľa nových podmienok.

„Po tom, ako začali platiť nové pravidlá o odklade splátok, aj my sme zaznamenali zvýšený záujem žiadostí o takýto odklad. O niečo častejšie žiadajú klienti o odklad splátok na svojich hypotekárnych úveroch," hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky.

Aktuálne až 90 % žiadostí prichádza cez internetbanking, keďže je to pre ľudí najrýchlejšie a najbezpečnejšie. Slováci majú väčší záujem o odklad spotrebných úverov ako hypoték. Počet žiadostí, ktoré nespĺňajú podmienky odkladu, je absolútne minimálny. Napriek tomu, že zamietnutých prípadov nie je až tak veľa, banky vašu žiadosť môžu odmietnuť, často to robia u klientov, ktorí už predtým mali nesplatené dlhy na kreditnej karte, ale aj takí, ktorí mali problémy so splácaním už pred pandémiou.

„O odklad pre túto mimoriadnu situáciu môže klient požiadať len raz, a to na maximálne 9 mesiacov. Dá sa to urobiť cez formulár na webovej stránke, ale aj priamo v Internet bankingu. V prípade, že si to klient rozmyslí, alebo si chce splátky rozvrhnúť inak, dá sa to potom individuálne na našich pobočkách," vysvetlil Dominik Miša, hovorca VÚB banky.

Problémom však je, že mnohí si pri odklade neuvedomujú, že splácanie si na nich počká. Počas odkladu splátok sa úver naďalej úročí, splatiť ho musíte teda vrátane všetkých úrokov, ktoré sa počítali počas odkladu splátok.

„Pokiaľ by sme si zobrali zostatok hypotéky 60 tisíc eur s 20-ročnou splatnosťou, tak pokiaľ by som využil odklad splátok na 9 mesiacov, tak môžem preplatiť o 500 eur viac oproti riadnemu splácaniu. S tým, že výhodnejšia je možnosť nechať si pôvodnú splatnosť hypotéky a zvýšim si mesačnú splátku po odklade," radí finančný analytik Maroš Ovčarik.

Čím viac si predĺžite splatnosť úveru, tým viac to preplatíte. V tomto prípade nie je na škodu skontrolovať si svoje zmluvy.

„Pokiaľ má človek poistenie schopnosti splácania úveru v banke a bol zároveň prepustený z organizačných dôvodov u svojho zamestnávateľa, tak je dobré pozrieť si poistné podmienky. Pretože ak nebol v skúšobnej dobe alebo nemal zmluvu na dobu určitú, alebo neporušil ďalšie podmienky, tak v takom prípade by mohli poisťovne hradiť neuhradené splátky," dodal Ovčiarik.

 

 Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.