12. 05. 2020 17:09 | TRNAVA/TV Markíza

Dobrá správa. Ďalšia automobilka na Slovensku spustila výrobu

Ako posledný obnoví výrobu po koronakríze nitriansky Jaguar.

Výrobná hala v PSA Peugeot Citroën.
Výrobná hala v PSA Peugeot Citroën. Foto: TV Markíza

Dobrá správa pre stovky ľudí, ale aj pre slovenskú ekonomiku. V trnavskej automobilke sa opäť pracuje. Po siedmich týždňoch od začiatku koronakrízy ďalšia továreň na výrobu automobilov, ktoré sú ťahúňmi nášho priemyslu, spustila výrobu.

Výrobu v automobilke stopli 19. marca. Skoro 4 500 ľudí tak zostalo zo dňa na deň doma. Dostávali 65 percent zo svojej priemernej mzdy, od utorka (12. 5.) postupne nastupujú do práce. Zamestnanci prišli na rannú zmenu do trnavskej automobilky po takmer dvoch mesiacoch núteného voľna.

Všetci prešli prísnou kontrolou. V utorok začala fungovať zvarovňa, lisovna i lakovňa, v stredu (13. 5.) spustia montáž. Do piatka budú vyrábať v jednej pracovnej zmene. „Najneskôr vo štvrtok oznámime zamestnancom, ako to bude na nasledujúci týždeň. Postupne očakávame, že tých dobrých bude pribúdať tak, aby sa výroba v automobilke dostala do tej pôvodnej podoby," konštatoval hovorca PSA Peugeot Citroën Peter Švec.

Výrobná hala v PSA Peugeot Citroën.
Výrobná hala v PSA Peugeot Citroën. Foto: TV Markíza
 

Na Slovensku tak máme po nútenej odstávke už tri opäť fungujúce automobilky - PSA, Kiu a Volkswagen. Štvrtá Jaguár sa k nim pripojí už čoskoro. „Ten veľký deň nastane budúci týždeň v pondelok 18. mája, keď sa naplno spustia všetky technológie," povedala nám Miroslava Remenárová z nitrianskeho závoru Jaguar Land Rover Slovensko.

Podľa analytika Revue priemyslu Martina Jesného to, že štartuje výroba v továrňach automobiliek na Slovensku, je pre celú ekonomiku dobrá správa. „V okamihu, keď sa začína výroba v každom zo závodov automobiliek, ktoré sú na Slovensku, neznamená to len štart výroby v tej jednej továrni, ale v celom dodávateľskom reťazci. Doslova v stovkách firiem, ktoré reálne produkujú veľkú časť výkonu slovenskej republiky," myslí si Jesný.

Dôležité bude, ako prepad ekonomiky ovplyvní dopyt po autách. Podľa analytika je už teraz evidentné, že pokles bude citeľný. V porovnaní s minulým rokom presiahne 20-percentnú hranicu.

V Trnave nakrúcal reportér Roman Ruttkay.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)