15. 05. 2020 08:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Ovplyvnila koronakríza hypotéky? Niektoré banky dvihli úrokové sadzby, iné filtrujú klientov

Sťažený prístup k hypotéke môžu mať tieto dni živnostníci a majitelia sročiek.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: wutzkohphoto/shutterstock.com

Koronavírus zasiahol okrem zdravotníctva aj ekonomiku. Očakáva sa zvýšenie nezamestnosti a mnohí podnikatelia a živnostníci prosia vládu o pomoc. Parlament schválil aj odklad splátok hypoték a úverov. Pýtali sme sa, či táto situácia spôsobí výrazné zmeny v tom, za akých podmienok budú banky poskytovať úvery na bývanie.

Finančný analytik Slavomír Molnár hovorí, že k sprísneniu hypoték došlo v niektorých bankách už v marci, iné sa pridali v apríli. Bolo to práve obdobie, keď vrcholila koronakríza a nikto nevedel, kedy šírenie vírusu ustúpi a aké bude mať dopady.

Molnár vysvetľuje, že banky sa k tejto situácii postavili dvojako: Niektoré z nich sprísnili, alebo úplne zamedzili poskytovanie hypoték len pre žiadateľov s príjmom zo zahraničia a z podnikateľskej činnosti, teda živnostníkom a majiteľom sročiek.

Druhým prístupom bolo dočasné plošné obmedzenie akceptovania príjmu pre takmer všetky segmenty povolaní, teda zníženie percenta financovania na 60 percent. Týmto krokom si podľa Molnára banky filtrovali klientov, ktorí majú dostatok vlastných financií na doplnenie zdrojov z hypotéky a sú tak aj oveľa menej rizikoví.

Hypotéku poskytovali len klientom pôsobiacich v segmentoch, kde bola strata príjmu minimálna alebo žiadna. Banky musia brať do úvahy, ako sa daného segmentu dotkne koronakríza. „Je tak úplne prirodzené, že napríklad klienti pracujúci v gastro službách budú mať ešte nejaký ten čas so získaním hypotéky problém," hovorí analytik.

Niektoré banky v priebehu posledného mesiaca síce zvýšili úrokové sadzby, avšak podľa Molnára ide len o dočasný jav. „Banky aktuálne ešte nedokážu objektívne vyhodnotiť, koľko ľudí prišlo, respektíve príde o prácu, kvôli čomu je pre nich poskytovanie hypoték oveľa rizikovejšie. V najbližších rokoch bude Európska centrálna banka určite pokračovať v politike nízkej úrokovej sadzby, vďaka čomu sa budú aj úroky na hypotékach držať nízko," myslí si Molnár.

Analytik však dodáva, že niektoré banky už sadzby vrátili na úroveň spred koronakrízy. Tie, ktoré ich nezvyšovali v marci a v apríli, už tak zrejme neurobia. Situácia na trhu sa začína vracať do normálu.

"Ľudia už majú pocit, že túto pandémiu zvládneme a s odstupom času si vedia vyhodnotiť riziko ohľadom potenciálnej straty práce. Vraciame sa tak pomaly do normálneho režimu spred korony, čo cítiť najmä v posledných dvoch týždňoch v rastúcom záujme o hypotéku," dodáva Molnár.

Aj Slovenská banková asociácia priznáva, že môže dôjsť k istým zmenám. Analytik Marcel Laznia hovorí, že v poslednom období sme svedkami nárastu dlhodobých úrokových sadzieb na trhu štátnych dlhopisov. Tento vývoj ovplyvňuje aj úročenie krytých dlhopisov, ktorými financujú banky úvery na bývanie.

"S ohľadom na tento vývoj je pravdepodobný nárast úrokových sadzieb najmä na dlhších fixáciách. Je možné očakávať aj podrobnejšie posudzovanie a overovanie príjmov v prípade niektorých žiadateľov o hypotéku, napríklad živnostníkov," dodáva analytik.

Komentáre ( 0)