17. 05. 2020 19:09 | BRATISLAVA/TV Markíza

Od začiatku roka niektorí stále čakajú na zvýšený minimálny dôchodok

Sociálna poisťovňa hovorí, že jej nezostali žiadne resty.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Myslia si, že pre komplikácie s koronou sa na ne zabudlo. Ozvali sa nám dôchodkyne, ktoré sa sťažujú, že od začiatku roka čakajú na zvýšený minimálny dôchodok. Po novom by naň malo mať nárok až 180 tisíc penzistov. Sociálna poisťovňa oponuje, že všetkým, ktorých nároky boli jasné, už peniaze vyplatila.

Pred voľbami a narýchlo. Tak národniari od nového roka pretlačili v parlamente vyššie minimálne dôchodky. Pre tých, ktorí platili odvody aspoň 30 rokov, stúpla najnižšia garantovaná penzia na vyše 330 eur a s odrobenými rokmi ďalej rastie.

Politici tlačili na to, aby poisťovňa dôchodky prerátala čím skôr. No aj po vyše 4 mesiacoch sa ozývajú ľudia, ktorí vraj viac peňazí doteraz nedostali.

„Mám odrobených 40 rokov a ten nárok podľa zákona by mal byť nejakých 378 eur. A ja mám 331,40. Nie je to ani to minimum. Každý mesiac čakám, že mi to zdvihnú. Už sa bojím, že na mňa zabudli," povedala nám naša diváčka pani Margita Sandanusová.

Aj ďalšia dôchodkyňa hovorí, že na vyšší garantovaný dôchodok čakala doteraz a priznali jej ho až od mája aj s doplatkom od začiatku roka.

„Volala som. Pán mi povedal, že je nás strašne veľa, čo máme minimálne dôchodky, že všetko spracovávajú ručne. Ja si myslím, že keby som to nebola urgovala, tak čakám ďalej," opísala skúsenosť pani Magdaléna Stanková.

Určené minimálne dôchodky na základe odpracovaných rokov.
Určené minimálne dôchodky na základe odpracovaných rokov. Foto: TV Markíza
 

Sociálna poisťovňa hovorí, že s novými minimálnymi dôchodkami jej nezostali žiadne resty. A všetkých, ktorí mali nárok, prepočítala do konca februára. Otvorené podľa nej zostali len sporné prípady.

„Nemal by sa vyskytnúť prípad, kedy niekto spĺňal podmienky pri prechode rokov a nemal by vypočítaný dôchodok. Ešte tie nároky môžu dobiehať, ak preukáže dobu poistenia alebo ak nemal dostatočne obdobie poistenia, si môže doplatiť poistenie," vysvetlil hovorca poisťovne Peter Višváder.

Treba mať poriadku doklady

Dôchodkyne hovoria, že žiadne dodatočné doklady od nich nikto nechcel a ani odpracované roky im nechýbajú. Podľa poisťovne, komu sa nezdá výška dôchodku, môže požiadať o prerátanie. „Ak preukážu aj v tomto období nároky a Sociálna poisťovňa ich posúdi, tak dôchodcom tieto sumy budú vyplatené aj spätne," dodal.

Faktom je, že hoci štedrejšie minimálne dôchodky platia len od začiatku roka, už sú aj horúcim kandidátom na zmenu. Experti aj bývalá opozícia im vyčítajú príliš rýchlu valorizáciu aj to, že ku garantovaným penziám by sa mohli ľahko dostať tí, ktorí sa snažia vyhýbať plateniu odvodov. Len v tomto roku budú stáť takmer 100 miliónov eur.

„Od roku 2021 by sa mali započítavať len také roky, kde dôjde k nejakému rozumnému zaplateniu odvodov," tvrdí expert na dôchodky z SaS Jozef Mihál.

Hovorca ministerstva práce Michal Stuška zdôraznil, že rezort spolu s expertmi pracuje na analýze nevyhnutných zmien parametrov minimálnych dôchodkov.

Reportáž spracovala Alexandra Danilov.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)