18. 05. 2020 11:41 , článok bol aktualizovaný 18. 05. 2020 20:04 | BRATISLAVA/TASR

Bratislava chce od Ivana Kmotríka podiel v Infra Services

Ivan Kmotrík nadobudol 49 percentný podiel akcií v spoločnosti minulý rok.

Ivan Kmotrík na archívnej snímke.
Ivan Kmotrík na archívnej snímke. Foto: TASR

Mesto Bratislava chce, aby Bratislavská vodárenská spoločnosť získala od podnikateľa Ivana Kmotríka podiel v dcérskej firme vodárni - Infra Services. Tento zámer musia ešte odobriť bratislavskí mestskí poslanci a valné zhromaždenie spoločnosti.

Magistrát avizuje, že v prípade ak ho schvália, skončí desaťročné profitovanie súkromného vlastníka na bratislavskej vodárenskej infraštruktúre.

Väčšinovým akcionárom vo firme Infra Services je Bratislavská vodárenská spoločnosť, v máji 2019 nadobudol 49-percentný podiel akcií v spoločnosti Kmotrík prostredníctvom svojej firmy Grafobal Group development. Hlavné mesto, ako majoritný akcionár bratislavských vodárni, teraz chce, aby vodáreň získala od Kmotríka týchto 49 percent akcií v Infra Services.

Pozrite si reportáž Branislava Tomagu:

 

"Bratislavská vodárenská spoločnosť zaplatí podľa návrhu za prevod akcií minoritnému vlastníkovi GGD šesť miliónov eur. Za vystúpenie z Infra Services minoritný akcionár získa aj areál vo vlastníctve Infra Services, ktorého hodnota je znalcom vyčíslená na 2,5 milióna eur a polovicu finančných prostriedkov z účtu Infra Services ku dňu 30. apríla, čo predstavuje sumu dva milióny eur. Pôvodný menšinový akcionár vložil pri vstupe do spoločnosti 6,5 milióna eur zvýšením základného imania prostredníctvom peňažného vkladu," uviedla hovorkyňa Bratislavy Katarína Jánošíková.

Prečítajte si aj: Kmotríkove firmy dostali státisícové pokuty

Bratislavská vodárenská spoločnosť sa vďaka transakcii stane stopercentným akcionárom firmy Infra Services a za jedno euro ročne na tri roky zostane Infra Services v nájme areál, kde aktuálne sídli. Spoločnosť spolu s tým získa aj možnosť prehodnotiť všetky zmluvné vzťahy Infra Services s externým prostredím a zastaviť aktivity firmy, ktoré nie sú v súlade s verejným záujmom.

Bratislavská vodárenská.
Bratislavská vodárenská. Foto: TV Markíza
 

"Celá transakcia bude financovaná z finančného úveru od banky a splatená z úspor, ktoré vodáreň dosiahne zrušením nevýhodných zmlúv a zmluvne garantovanej marže Infra Services, ktorú si pripočítava k činnostiam zabezpečovanými pre vodáreň cez subdodávateľov," podotkla Jánošíková.

Získaním akcií Infra Services do stopercentného vlastníctva vodárne podľa magistrátu skončí éra, keď financie z mestských podnikov končili v rukách súkromných investorov. Zároveň sa má Bratislavská vodárenská spoločnosť vyhnúť vysokým nákladom na vybudovanie novej servisnej organizácie, odhliadnuc od časového aspektu sú náklady na nákup techniky, sietí a personálne zabezpečenie spoločnosti odhadnuté na minimálne šesť miliónov eur. Taktiež aj k vypovedaniu a prehodnoteniu nevýhodných zmlúv s externými dodávateľmi príde o tri roky skôr ako pri iných variantoch.

Prečítajte si aj: Na polícii vypovedala blízka priateľka Moniky Jankovskej

Úspory z navrhovanej transakcie sa majú podľa mesta prejaviť okamžite. "Bratislavskej vodárenskej spoločnosti sa vložené prostriedky vrátia na prevádzkových úsporách a odstránení rizika zmluvných pokút už do konca roku 2022. Prakticky hneď po uskutočnení transakcie bude môcť Bratislavská vodárenská spoločnosť a Infra Services začať aj so súťažami na obnovu infraštruktúry," uviedla hovorkyňa mesta.

Mesto Bratislava aj vodáreň sú presvedčené, že kúpa spoločnosti v roku 2020 je najvýhodnejšou z posudzovaných alternatív, finančne sa vráti do troch rokov a vytvára predpoklad ďalších úspor z väčšieho rozsahu možných investícii Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Z plánovaných investícií zmodernizuje podľa magistrátu vodáreň o približne desať percent viac infraštruktúry, ako pri scenári bez zmeny alebo pri iných scenároch.

Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Peter Olajoš. tvrdí, že ak sa má vodáreň znova stať štandardnou a transparentnou spoločnosťou, je nevyhnutné úplne zmeniť usporiadanie vzťahov s Infra Services.

Bratislavská vodárenská spoločnosť
Bratislavská vodárenská spoločnosť
 

"Spravili sme si všetky domáce úlohy a zanalyzovali všetky možnosti, ako tento problém vyriešiť. Vyšlo nám, že pre akcionárov a aj ľudí v regióne je najvýhodnejšie bezodkladné ovládnutie Infra Service," uviedol.

Bratislavská vodárenská spoločnosť eviduje po technickej životnosti spolu takmer 500 kilometrov vodovodných a kanalizačných potrubí v regióne. Vodáreň má však na základe zmlúv z minulosti povinnosť všetky investičné akcie ponúknuť najprv spoločnosti Infra Services.

Tá si na základe nevypovedateľných zmlúv vždy prihodí desaťpercentnú maržu, ak ich robí cez subdodávky.

To podľa vodárne predražuje opravu infraštruktúry, a takisto znemožňuje vodárňam rokovať priamo so subdodávateľmi o získaní najlepšej hodnoty za peniaze.

Prečítajte si aj: Špeciálna pedagogička učí žiakov z chalupy

"Musíme priznať, že nás to niečo bude stáť. Ale faktom je, že vďaka tomu budeme môcť oveľa lepšie robiť to, čo od nás ľudia aj akcionári očakávajú, a z pohľadu BVS sa táto operácia finančne oplatí," povedal Olajoš s tým, že ak mestskí poslanci a akcionári transakciu schvália, zmeny bude musieť schváliť aj Protimonopolný úrad.

Infra Services vznikla v roku 2007 ako dcérska spoločnosť Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Vykonáva činnosti, ktoré sa týkajú projektovania, realizácie a údržby vodovodných a kanalizačných sietí.

Kmotrík cez svoju GGD vstúpil do Infra Services tak, že odkúpil akcie od firmy Hedin, vtedajšieho minoritného akcionára spoločnosti.