18. 05. 2020 19:19 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ak rodičia zostanú s deťmi doma, majú vraj nárok na ošetrovné. Dostanú ich v skutočnosti?

Jozef Mihál upozorňuje, že zákon s dobrovoľnou dochádzkou nepočíta.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TV Markíza

Ak od júna otvoria škôlky a školy a vy tam dieťa nedáte, ošetrovné môžete poberať aj naďalej. Bývalý štátny tajomník rezortu práce Jozef Mihál upozorňuje, že zákon s dobrovoľnou dochádzkou nepočíta. Pri vyplácaní dávok by to vraj mohla byť pre poisťovňu prekážka.

Rodičia, ktorí ostali doma, pretože nemajú kam dať dieťa, môžu čerpať ošetrovné, a to dovtedy, kým budú škôlky a školy zatvorené. Situácia sa však mení, pretože od júna ich otvoria. A tak sa mnohí začali dopytovať, či stratia nárok na ošetrovné.

"Keďže je to dobrovoľné, tak určite, tak by to malo byť, tak je to spravodlivé," povedal Igor Matovič v Mimoriadnej relácii o koronavíruse minulý týždeň.

Také jednoduché to však vraj nebude, Mihál upozorňuje na dieru v zákone. Rodičia vraj môžu o peniaze prísť.

"Pokiaľ sa nezmení zákon, tak nárok na ošetrovné im zaniká v ten deň, kedy sa školy otvoria. To, či ten rodič dieťa do školy dá alebo nedá, je pri súčasnom nastavení zákona jedno. Pretože ošetrovné sa vypláca len rodičovi, ktorého dieťa nemôže chodiť do školy, pretože škola je zatvorená," tvrdí Mihál.

Čítajte tiež: Otvorenie škôlok a základných škôl prvého stupňa. Pozrite sa, ako to bude vyzerať v praxi

V pondelok na to reagoval aj minister práce, podľa ktorého zákon nie je potrebné meniť a poisťovňa bude môcť dávky vyplácať aj naďalej.

"Školské zariadenia pošlú Sociálnej poisťovni zoznam žiakov, ktorí sú v škole a ktorí sú doma a na základe toho bude môcť rodič žiadať o pandemické ošetrovné," povedal Milan Krajniak.

No kým to nie je v zákone, poisťovňa si to môže vysvetliť po svojom. "Obávam sa, že poisťovňa nebude vyplácať ošetrovné a bude tam obava, že by tam došlo k porušeniu zákona, veď vieme, že poisťovňa v minulosti už zvolila veľmi defenzívny prístup a tam, kde videla čo i len stopu, že by nebol naplnený zákon, tak dávku občanovi nevyplatila, prečo by mala vyplatiť ošetrovné práve v takejto situácii," povedal Mihál.

Mihál tak pripomína napríklad nezrovnalosti pri vyplácaní materskej. Niektorým otcom vtedy dávku nepriznali, keď začali pracovať, kým iným to prešlo. Spor sa zatiaľ ťahá na súdoch.

Reportáž k tejto téme spracovala Andrea Mačošková.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)