20. 05. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Do parlamentu mieria dva návrhy zákonov o zákaze nedeľného predaja, za sú aj niektorí ministri

So zmenou súhlasia ministri pôdohospodárstva a práce. Dlhodobo proti je Richard Sulík.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

Do parlamentu mieria zákony, ktoré chcú posledný deň v týždni prinútiť ľudí oddychovať a prestať myslieť na komerciu a nakupovanie.

Zákaz nedeľného predaja v prieskumoch väčšina ľudí podporuje. Ekonómovia sú v čase začínajúcej krízy zásadne proti.

V parlamente sú dva návrhy: jeden od Kuffovcov z ĽSNS a druhý od exsmeráka Jána Podmanického a jeho exkolegu Mariána Keryho.

V Európskej únii je to pol na pol. Asi 13 krajín zaviedlo nejakú formu regulácie predaja, ostatné nechali maloobchod na voľný trh.

Čítajte tiež: Až 80 percent Slovákov chce mať obchody v nedeľu zatvorené.

Ekonómovia upozorňujú, že návrh na reguláciu prichádza v najnevhodnejšom čase. Koronakrízou zdecimované obchody by tak dostali ďalšiu ranu. Samotní obchodníci v názore na zatváranie nie sú jednotní. Malé vidiecke predajne volajú po voľnosti. Naopak veľké nákupné centrá v mestách, hobbymarkety, nábytkárskej predajne či elektroobchody môžu prísť o významné tržby. Už vopred hovoria o dôsledkoch.

Najväčší slovenský predajca spotrebnej elektrotechniky ponúka konkrétne riešenie. Pokiaľ ide o zamestnancov, sú pripravení nechať rozhodnutie o víkendových zmenách na ich ochote vzdať sa nedele.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský a rovnako aj šef rezortu práce Milan Krajniak stoja na strane nedeľného zatvárania.

„Ak by v nedeľu obchody boli zatvorené, tak by sme vniesli do krajiny istý druh oddychu, ktorý by vyhovoval, predpokladám, väčšine obyvateľov. Určite sme po koronakríze pochopili, že vieme meniť svoje návyky pomerne rázne, keď nás niečo tlačí. Ja som za to, aby sme poučenie z koronakrízy využili na to, aby nedeľa bola dňom pokoja, teda tak, ako je aj oficiálne pomenovaná. Za náš rezort v tomto problém nevidím," hovorí Mičovský.

Podľa Krajniaka zmena spôsobí len to, že obrat sa urobí v šiestich dňoch namiesto siedmich. Dlhodobo proti reguláciám obchodu vystupuje minister hospodárstva Richard Sulík.

Tému spracoval Marek Gudiak.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.