23. 05. 2020 08:59 , článok bol aktualizovaný 23. 05. 2020 10:42 | HUMENNÉ/tvnoviny.sk, TASR

Chemes a Nexis Fibers sa dohodli, stovky zamestnancov sa môžu v pondelok vrátiť do práce

Pri rokovaniach pomohl aj štát.

Humenská firma Nexis.
Humenská firma Nexis. Foto: TV Markíza

Spoločnosti Chemes a Nexis Fibers z Humenného sa konečne dohodli, pri rokovaniach pomohol aj štát. Stroje v spoločnosti Nexis boli vypnuté, nakoľko Chemes im prestal dodávať energie. To sa však od dnes zmení. Dodávky opäť obnovia a stovky zamestnancov, ktorí boli rukojemníkmi tohto sporu, sa tak v pondelok môžu vrátiť do práce.

„Po mesiaci sa podarilo podísať zmluvu medzi spoločnosťami Chemes a Nexis Fibers. Na základe tejto zmluvy sa v týchto chvíľach spúšťajú energie pre spoločnosť Nexis a výroba by sa mala spustiť v pondelok," povedal Kremský.

Zmluva s platnosťou do konca roka 2021 smeruje, podľa Kremského, k ďalšej zmluve, "ktorá je dlhodobým výhľadom, kde sa spoločnosť Nexis chce osamostatniť a niektoré energie si vyrábať sama."

"Pri takýchto dohodách protistrany majú aj negatíva aj pozitíva vyplývajúce zo zmluvného ujednania," zhodnotil obsah dokumentu výkonný riaditeľ spoločnosti Nexis Fibers Ján Kučeravý. Ako doplnil, technici začali spúšťať technologické zariadenia vo firme v sobotu o 8.00 h. "Tie by mali byť v plnej prevádzke v pondelok ráno, a tým pádom 400 zamestnancov môže nerušene pracovať od pondelka," uviedol.

"Prijali sme nejaké kompromisné riešenia aj my. Spravili sme to kvôli 400 ľuďom, ktorí pracujú v spoločnosti Nexis," povedal predseda predstavenstva vlastníka priemyselného parku a výrobcu energií Chemes Vladimír Skoupil, pričom pripomenul, že sporom medzi spoločnosťami bolo ohrozených i 1400 ďalších zamestnancov pracujúcich v priemyselnom parku.

Výroba vo fabrike stála dva týždne. Dôvodom bolo prerušenie dodávok energie, o ktoré sa obe firmy sporili. Doma tak zostalo 400 ľudí, ktorým hrozilo, že prídu o prácu. Výrobca priemyselných vláken vyváža najmä do zahraničia a škody za vypnutie výroby počíta v státisícoch.

„V tomto regióne by to znamenalo obrovský problém, keby 400 ľudí prišlo o prácu," vyhlásil primátor Humenného Miloš Meričko, a aj preto sa do sporu zapojil aj štát.

Hlavným mediátorom sa stal Peter Kremský z OĽaNO, ktorý vyhlásil, že nehľadá, kto má v tomto spore pravdu, no snaží sa nájsť cestu, ako prevádzku obnoviť. To sa aj podarilo. Po náročných rokovaniach sa podarilo uzavrieť dohodu.

 

Komentáre ( 0)