25. 05. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ako bude vyzerať OČR po otvorení škôl? Sociálna poisťovňa zverejnila nové tlačivá

Zhruba tretina rodičov podľa nedávneho prieskumu svoje deti na budúci mesiac do školy či škôlky nepošle.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Jedni sa boja nákazy, iní zase nemajú na výber, lebo im školu či škôlku neotvoria. Tisíce rodičov zrejmej zostanú na OČR-ke aj v júni, keď sa už niektorí žiaci vrátia do lavíc. Sociálna poisťovňa zverejnila nové tlačivá, podľa ktorých bude dávky vyplácať.

Zhruba tretina rodičov podľa nedávneho prieskumu svoje deti na budúci mesiac do školy či škôlky nepošle. Niektorým sa nepáčia podmienky, za akých budú deti v zariadeniach fungovať.

Iní ani nemajú nad čím premýšľať. Ako napríklad mama zo Zlatých Klasov na juhu Slovenska, kde deti voľky - nevoľky musia ďalej zostať doma. Ona sama je pritom zdravotníčka, ktorá sa mala prednostne dostať do práce.

 

Ďalší rodičia sú zasa v inej situácii. Aby zostali na ošetrovnom, ktoré platí štát, im radia samotní zamestnávatelia, ktorí pre nich stále nemajú robotu. Inak by ich možno museli prepustiť.

Minister práce všetkých ubezpečuje, že ak budú s deťmi doma, aj v júni dostanú ošetrovné.

Sociálna poisťovňa už novej situácii prispôsobila tlačivá. Ak ste na OČR-ke od predcházajúcich mesiacov, na konci júna jej pošlete iba upravené čestné vyhlásenie. V ňom vyplníte, či dieťa chodilo do školy či škôlky a odkedy.

Ošetrovné dostanete za dni, ktoré ste nepracovali a s deťmi ste boli doma. Niektorí rodičia sa však sťažujú, že ešte ani za marec nevideli peniaze.

Pre rodičov starších žiakov, ktorí sa v júni do škôl nedostanú, sa ani ďalší mesiac nič nemení. Pokiaľ im OČR-ku potvrdil pediater, dávku budú na základe vyhlásenia poberať ďalej.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)