02. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Žiadosti o štátny príspevok posielali opakovane. Odpovede, či prišla, sa nedočkali

Zaskočení podnikatelia sa pýtajú, či systém funguje.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dostanú pomoc alebo nie? Živnostníci a firmy mali v nedeľu (31. 5.) posledný deň na to, aby žiadali o korona pomoc od štátu za apríl. Mnohí sú zmätení a netušia, či ich žiadosť úrady vôbec prijali. Potvrdenia im totiž prestali chodiť. Zisťovali sme, či sa majú báť o peniaze.

Vypísať žiadosť, prípadne výkaz a požiadať príslušný úrad práce podľa sídla firmy o príspevok. Takto desaťtisíce firiem žiadali o prvú pomoc s výpadkom tržieb alebo na udržanie zamestnancov už predchádzajúci mesiac.

Keď dokumenty poslali, do pár minút im prišiel potvrdzujúci email, že ich žiadosť v poriadku zaregistrovali. No keď to zopakovali v nových formulároch za apríl, mnohí sa žiadnej odpovede nedočkali.

Prečítajte si aj: Pandémia sprísnila podmienky úverov, klienti platia vyššie poplatky

Znepokojený zostal aj učtovník Miloš, ktorý v Bratislave vybavuje túto agendu pre viacero firiem. „Posielal som to v pondelok, potom v stredu aj v piatok a žiadna odpoveď mi neprišla. Tak som nevedel, čo sa deje, či tá žiadosť vôbec prešla. Nakoniec som to poslal ešte poštou," posťažoval sa nám.

Podľa Vladimíra Sirotku z asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov zlyháva niekedy softvér v tejto komunikácii. „Veľa peňazí sme dali do digitalizácie, ale niekedy tieto softvéry nefungujú tak, ako by mali," tvrdí.

Podnikatelia sú zaskočení, podľa štátu všetko funguje

Zaskočení podnikatelia sa pýtajú, či úradom funguje systém a majú vôbec so štátnou pomocou rátať. V čom je problém, sme sa pýtali na ústredí aj ministerstva práce. Odpoveď je prekvapivá. Všetko funguje, len softvér nastavili tak, že potvrdenie prišlo iba za prvý mesiac a viac už nie.

„Žiadateľom, ktorí pošlú žiadosť, príde potvrdenie iba jedenkrát. Ak následne komunikujú z toho istého mailu, už im viac nepríde. Takto bol nastavený systém, aby sme nezahlcovali žiadateľov mailami," vysvetlila hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Iný názor má ústredie práce, ktoré teraz zahlcujú opakované žiadosti zneistených firiem. „Ústredie zaznamenalo otázky klientov, ktorí podali žiadosti a už nedostali potvrdzujúci email. Požiadali sme ministerstvo, aby hľadali riešenie. Veríme, že toto zmätenie klientov už v ďalších týždňoch nebude," verí hovorkyňa Jana Lukáčová.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: AP Photo/Ng Han Guan
 

Natto, aby podnikatelia žiadali o pomoc za apríl, mali tentoraz len dva týždne. Viacerí to aj pre iné povinnosti napríklad s DPH-čkou nestihli. Minister práce im vraj v piatok sľúbil predĺženie termínu. „Minister to pochopil a na krízovom štábe povedal, že sa termín predĺži," vyhlásil Sirotka.

No zdá sa, že nič z toho nebude. Od pondelka (1. 6.) už oficiálne môžete žiadať o pomoc len za máj a formuláre už nájdete na webovej stránke.

Za apríl zatiaľ požiadalo o príspevky vyše 40-tisíc firiem. Kto si chce overiť, či jeho žiadosť aj dostali, nezostáva mu iné, než skúšať si to overiť u už aj tak zaneprázdnených pracovníčok úradov práce. Pozitívom je, že ak váš výkaz v poriadku prejde, ide to už väčšinou veľmi rýchlo a peniaze dostanete do pár dní.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Alexandra Danilov.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)