02. 06. 2020 11:43 | BRATISLAVA/TASR

Protimonopolného úradu uložil 6,7-miliónovú pokutu za kartelovú dohodu predajcom áut Volkswagen

Jednému z predajcov uložil úrad aj zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na dobu troch roko.

Vstupná brána do bratislavského závodu Volkswagen Slovakia.
Vstupná brána do bratislavského závodu Volkswagen Slovakia. Foto: TASR

Rada Protimonopolného úradu sa rozhodla uložiť súhrnnú pokutu vo výške vyše 6,7 milióna eur za kartelovú dohodu pri predaji motorových vozidiel značky Volkswagen.

Jednému z predajcov uložil úrad aj zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov od právoplatnosti konečného rozhodnutia. Kartel mal trvať niekoľko rokov a jeho cieľom bolo obmedzenie hospodárskej súťaže. Typovo teda podľa úradu patrí medzi najzávažnejšie porušenia súťažných pravidiel.

Prečítajte si aj: Veľká rana pre Volkswagen. Majiteľom áut s upraveným softvérom musí vyplatiť odškodné

Ako vyčíslil úrad, dohoda sa odohrávala medzi 18 podnikateľmi. „Cieľom ich kartelovej dohody bolo obmedzenie hospodárskej súťaže na trhu predaja nových osobných a úžitkových motorových vozidiel značky Volkswagen na území Slovenskej republiky," dodala hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská.

Dohodnutí predajcovia si stanovili výšku maximálnych zliav poskytovaných na jednotlivé typy vozidiel a rozdelili si územie SR podľa regiónov, v ktorých majú svoje prevádzky.

„Na základe dohody mali zákazníkom z iného regiónu poskytnúť zľavu o 1 % nižšiu, než akú by im ponúkol predajca z ich regiónu," dodal úrad. Cieľom podľa úradu malo byť aj odstránenie konkurencie medzi predajcami, ale aj zachovanie si určitého okruhu zákazníkov a hladiny cien.

Volkswagen
Volkswagen Foto: TASR
 

„Predmetom vecného rozdelenia zákazníkov bolo pravidlo, podľa ktorého, ak predajcovia vedeli o tom, že zákazník už 'patrí' inému predajcovi, teda že v minulosti už kupoval vozidlá u iného predajcu v rámci predajnej siete Volkswagen, poskytli takémuto zákazníkovi cenovo nevýhodnejšiu ponuku, aby bol zákazník motivovaný zakúpiť si vozidlo u 'svojho' predajcu, prípadne ho priamo inštruovali, aby si automobil zakúpil u konkrétneho predajcu," vysvetlil úrad.

Účastníci kartelovej dohody si mali podľa úradu rozdeliť aj zákazníkov, ktorí nakupovali vozidlá prostredníctvom verejných obstarávaní, obchodných verejných súťaží alebo iných podobných súťaží.

Prečítajte si aj: Muž dostal za porušenie eKarantény 1 000-eurovú pokutu

„V súvislosti s tým mali koordinovať svoju účasť a postup pri predkladaní súťažných ponúk v procese verejného obstarávania, vo verejných obchodných súťažiach alebo v obdobných súťažiach, ktoré sa týkali predaja osobných a ľahkých úžitkových vozidiel značky Volkswagen na území SR," uviedol úrad s tým, že účastníci si vymieňali citlivé obchodné informácie.

„Rozhodnutie rady úradu nadobudlo právoplatnosť dňa 1. júna 2020. Účastníci konania sa môžu domáhať preskúmania tohto rozhodnutia súdom," uzavrel úrad.

Komentáre ( 0)