02. 06. 2020 19:22 | BRATISLAVA/TV Markíza

Po koronakríze môžu byť rizikom nesplácané úvery, aj keď si ľudia odložili splátky

Čím viac si predĺžite splatnosť úveru, tým viac ho preplatíte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: fizkes/shutterstock.com

Jedným z najväčších problémov, pred ktorým stojíme, môžu byť nesplácané úvery, upozorňuje na to Národná banka Slovenska. Tie hrozia aj napriek tomu, že desaťtisíce ľudí už požiadali banky o odklad splátok.

Pandémia za necelý štvrťrok a prísne karanténne opatrenia zatriasli celou ekonomikou. A hoci centrálne banky aj vlády dokázali na pandémiu zareagovať rýchlo, stále nemáme vyhrané.

„Ani táto promptná reakcia nezmení nič na skutočnosti, že sa nachádzame na prahu vážnej hospodárskej recesie," tvrdí člen bankovej rady NBS Vladimír Dvoráček.

Prvou nášľapnou mínou v najbližšom období môžu byť nesplácané úvery našich domácností. Mnohí síce požiadali o odklad splátok, no tým si vraj len kúpili viac času.

„Tento negatívny jav, nárast nesplácaných úverov, sa nám ešte neprejavil, ale predpokladáme, že ak sa toto obdobie moratória skončí, ukáže sa to začiatkom budúceho roka," zdôraznil Dvoráček.

Národná banka upozorňuje, že počas odkladu splátok sa vám úver naďalej úročí, splatiť ho musíte vrátane všetkých úrokov, ktoré sa počítali počas odkladu splátok. Pritom platí, že čím viac si predĺžite splatnosť úveru, tým viac ho preplatíte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/lovelyday12
 

„Od účinnosti Lex korona podali retailoví klienti viac ako 139-tisíc žiadostí, najviac hneď v prvom týždni," konštatovala Diana Brodnianska zo Slovenskej bankovej asociácie.

Ak sa situácia neupokojí, viacerí dlžníci budú mať problém, ako začať úvery po odklade znova splácať. Do siete sa však chytajú aj podniky, ktoré rovnako ako domácností, pre teraz opatrnejší prístup bánk, ostávajú na hrane.

„Čo vnímam ako dôležité, aby tok úverov bol zabezpečený, je, aby na tento trh vstúpil štát a poskytoval garancie za tieto úvery, aby bol tok likvidity zabezpečený," myslí si Marek Ličák z odboru finančnej stability NBS.

NBS znova volá najmä po zrušení bankového odvodu

Tento rok majú banky zaplatiť štátu dodatočný odvod v sume 300 miliónov eur, to je približne polovica z ich zisku, ktorý dosiahli v najlepších časoch. „Minimálne teraz, ako sme v tejto kríze, vnímame veľmi dôležité to, aby bol bankový odvod zrušený. Keď banky majú byť tým pilierom, na ktorom budeme stavať naštartovanie ekonomiky," dodal Ličák.

Ministerstvo financií s finančnými domami už rokuje o zmenách. Výsledok by mal byť známy tento týždeň. Hovorí sa o tom, že štát by mohol odpustiť odvod menším bankám, ale aj to, že napríklad peniaze, ktoré banky vyzbierali, pôjdu do špeciálneho investičného fondu.

Reportáž spracovala Andrea Mačošková.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.