08. 06. 2020 17:04 | BRATISLAVA/TASR

VšZP viackrát porušila zákon pri zákazke s Bonulom

Podnet na prešetrenie zákazky na ÚVO vtedajšia poslankyňa

Archívna snímka.
Archívna snímka. Foto: TV Markíza

Všeobecná zdravotná poisťovňa porušila viackrát zákon o verejnom obstarávaní pri zákazke za viac ako 1,3 milióna eur bez DPH so spoločnosťou Bonul. Tá mala zabezpečovať fyzickú bezpečnosť pracovísk štátnej zdravotnej poisťovne. Stať sa tak malo ešte v roku 2015.

Vyplýva to z kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, o ktorej informoval v pondelok.
"Porušenie zákona, ktoré malo vplyv na výsledok verejného obstarávania, bolo, že kontrolovaný sa v zmysle čiastkových zmlúv o diele v článkoch týkajúcich sa autorských práv zaviazal k možnosti úpravy diela výlučne prostredníctvom zhotoviteľa, teda úspešného uchádzača, čím zapríčinil nežiaduci stav exkluzivity, tzv. vendor lock-in, prejavujúci sa v budúcej závislosti od jediného zdroja," povedal predseda úradu Miroslav Hlivák.

Ďalším zisteným porušením, ktoré mohlo mať vplyv na výsledok obstarávania, bolo podľa jeho slov to, že v rámci jednej zákazky došlo k spojeniu viacerých rôznych, navzájom oddeliteľných predmetov bez možnosti predloženia ponuky na jednotlivé časti.

Doplnil, že porušením bolo aj to, že VšZP v súťažnej dokumentácii uviedla a požadovala preukázať podmienky účasti týkajúce sa osobného postavenia podľa neaktuálneho znenia zákona.

Úrad kontroloval zákazku na podnet vtedajšej poslankyne parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS).

Komentáre ( 0)