09. 06. 2020 14:55 , článok bol aktualizovaný 09. 06. 2020 16:24 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Viskupič: Zákaz nedeľného predaja si nemôžeme dovoliť

Šéf finančného výboru tvrdí, že o prácu by prišli tisícky ľudí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovensko si zákaz nedeľného predaja nemôže dovoliť, pretože o prácu by mohlo prísť 4 000 ľudí. Vyhlásil to predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) s tým, že kto nechce ísť do obchodu, nech nejde. „Neberme túto možnosť tým, ktorí o to majú záujem," konštatoval.

Šéfka poslaneckého klubu Anna Zemanová nevylúčila, že ak sa koalícia dohodne na zákaze predaja v nedeľu, SaS nebude mať problém podporiť ho. „Musí to byť ale podložené relevantnými dátami. V SaS sme presvedčení, že to nie je na programe dňa," doplnila ju stranícka kolegyňa Jarmila Halgašová.

Prečítajte si aj: Ďalší zaujímavý fakt do debaty o nedeľnom zatváraní obchodov. Kedy nakupujeme najmenej?

Zhodujú sa v názore, že návrh od opozičnej ĽSNS je proti zdravému rozumu a ide proti zamestnanosti. "Nie je založený na racionalite, ale ideológii. Je to gól do vlastnej brány. Paradoxne, v čase, ked podnikatelia potrebujú základné koleso, im ho môžeme prepichnúť. Opozícia sa len tvári, že ide o ochranu rodiny," dodala šéfka klubu.

Vyčíslila, že vlani na Slovensku pracovalo vyše 2,5 milióna ľudí, z nich v nedeľu pracuje približne 365-tisíc, v maloobchode z nich pracuje 47.400 zamestnancov. "Nedeľný predaj neznamená, že ľudia pracujú každú nedeľu. Väčšina zamestnancov pracuje totiž len jednu nedeľu v mesiaci a 20 %, ktorí by mali pracovať, v nedeľu vôbec nepracujú. Ide o samoživiteľov, slobodné matky. Z celkového počtu zamestnancov na Slovensku pracuje v nedeľu len 2,3 % v maloobchode, a to len jedenkrát do mesiaca," upozornila Halgašová.

Podľa nej je otázne, prečo sa zákaz má vzťahovať na takú malú skupinu pracujúcich. "Pri niektorých povolaniach, ako sú zdravotníci, obsluha nevypínateľných zdrojov, je práca v nedeľu úplne samozrejmá," podotkla Halgašová.