18. 06. 2020 11:30 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

V Bratislave vyrastie nová štvrť. Pozrite sa, ako má vyzerať

Vznikne na Mlynských nivách v oblasti bývalej paneálne.

1. miesto - pohľad na ulicu - Sadovsky Architects.
1. miesto - pohľad na ulicu - Sadovsky Architects. Foto: YIT Slovakia a.s.
1. miesto - Sadovsky Architect.
1. miesto - pohľad z balkóna - Sadovsky Architects.
1. miesto - zima - Sadovsky Architects.

Developer YIT Slovakia vyhlásil víťaza architektonicko-urbanistickej súťaže na premenu bývalej panelárne a priľahlého priemyselného areálu na Mlynských nivách v Bratislave. Stane sa z nej moderná mestská štvrť.

Víťazný návrh ateliéru Sadovsky & Architects ponúkol podľa investora vytvorenie kvalitného prostredia s vlastnou identitou a zároveň najlepší environmentálny koncept z hľadiska revitalizácie územia i adaptácie prostredia na klimatické zmeny.

Hodnotenie poroty k víťaznému projektu:

tabulka navrh.jpg
 

Na súťaži sa zúčastnilo 11 renomovaných ateliérov zo Slovenska a Česka. O víťazovi rozhodla sedemčlenná odborná porota vrátane zástupcov Metropolitného inštitútu Bratislavy, mestskej časti Ružinov či zástupcov investora. Porota podľa developera vo víťaznom návrhu kladne hodnotila dodržanie línie bulváru, potenciál udržania vysokej kvality pri realizácii a tiež to, že návrh predstavuje vhodný kompromis medzi sídliskovou a mestskou štruktúrou.

"Vnútorný park je želaným poloprivátnym zeleným priestorom, ktorý popri environmentálnej funkcii bude plniť aj dôležitú spoločenskú, teda rekreačno-športovú funkciu. Podľa odborníkov sa dá očakávať, že návrh prinesie množstvo pozitívnych prvkov aj pre širšie okolie v mierke mestskej časti a celého mesta," informoval o tom investor.

O novom projekte

Pozemok s výmerou približne 6,5 hektára sa nachádza v západnej časti budúceho bulváru Mlynské nivy a je súčasťou väčšieho urbanistického funkčného bloku ohraničeného ulicami Plynárenská, Mlynské nivy, Bajkalská a Prístavná.

"Súčasné využitie areálu je v rušivom kontraste s rozvíjajúcou sa okolitou zástavbou. Premiešanie funkcií a kvalitný verejný priestor sú hlavnými predpokladmi na to, aby na danom území vzniklo dobré miesto pre život," tvrdí spoločnosť YIT Slovakia. Projekt by sa tak mohol stať ďalším centrom rozvoja v západnej časti budúceho bulváru Mlynské nivy, ktorý má developer YIT ambíciu otvoriť smerom k Dunaju a Zimnému prístavu.

1.miesto - Detail víťazného návrhu - Sadovsky & Architects.
1.miesto - Detail víťazného návrhu - Sadovsky & Architects. Foto: YIT Slovakia a.s.
 

„V súťaži boli uplatnené aj dve nové hodnotiace kritériá: trvalá udržateľnosť vo vzťahu k vytváranej uhlíkovej stope, ako aj možnosť implementácie experimentálnej modulárnej výstavby,"dodal riaditeľ YIT Slovakia, Radek Pšenička.

V areáli má vzniknúť park s celkovou rozlohou presahujúcou 20-tisíc štvorcových metrov plochy. Návrh počíta, že v niekoľkých etapách vznikne v areáli vyše 1100 bytových jednotiek, uvádza sme.sk.

Ako uvádza portál, spoločnosť YIT plánuje zainvestovať do nového projektu až 300 miliónov eur.

Komentáre ( 0)