25. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Samozbery ovocia, viete aké druhy si na Slovensku viete nazbierať?

Nazbierať si môžete čerešne, višne, marhule aj čučoriedky.

Marhule.
Marhule. Foto: TVNOVINY.sk

Samozbery sú každým rokom čoraz populárnejšie. Po pandémií koronavírusu a uvoľnení opatrení sa ľudia priam nahrnuli na samozber jahôd a hrachu. Tie sú u nás najpopulárnejšie aj najznámejšie.

Zaujímalo nás aké druhy ovocia si ešte môžete ísť sami nazbierať, kde sa tieto ovocné sady nachádzajú aj približnú cenu za plody. Tento rok však dalo počasie pestovateľom naozaj zabrať, a tak mnohé samozbery ani nebudú vôbec pre verejnosť otvorené.

Samozber marhúľ

V prípade, že túžite po kysnutom marhuľovom koláči, výbornom džeme alebo ovocných knedliach, máte na výber až z piatich marhuľových sadov. Situácia v sadoch sa pre nevyspytateľné počasie rýchlo mení, preto je potrebné si situáciu overiť skôr, ako sa tam vyberiete.

Prečítajte si aj: Keď ste chorí a chcete čo najskôr vyzdravieť, vyhýbajte sa týmto potravinám

Samozber v Borovciach je známy predovšetkým pre výborné odrody jahôd. K dispozícií však budú mať aj marhule. Za priaznivých podmienok by mohli byť už čoskoro. Cena marhúľ pri samozbere býva 1,79 eur za kilogram.

V dedinke Dulovce (neďaleko Hurbanova) je samozber prístupný už niekoľko dní. Zatiaľ však len pre predplatiteľov, neskôr plánujú otvoriť svoje brány aj verejnosti. Trvanie zberu odhadujú na tri až štyri týždne. Samozber vás vyjde na 1,80 eur za kilogram.

Prečítajte si aj: Ako ho správne nechať dozrieť a uskladniť ovocie?

Od konca júna hlásia spustenie samozberu v dedine Výčapy-Opatovce. Ide o dedinku nachádzajúcu sa neďaleko Nitry, ktorá taktiež ponúka niekoľko odrôd tohto ovocia. Cena za kilogram marhúľ by mala byť 1,50 eur.

Samozber čerešní

Pri samozbere čerešní je situácia náročnejšia. Ide o zbieranie vo výške, ktoré predstavuje určité riziko. Farmárske dvory preto skôr uprednostňujú vlastné zbieranie plodov, ktoré následne predávajú vo svojich podnikových predajniach.

Situáciu komplikuje aj pre nepriaznivé počasie. Najprv boli intenzívne mrazy, následne obdobie sucha a v posledných týždňoch dážď. Práve ten spôsobuje praskanie čerešní a ich náchylnosť na získanie hubovitých ochorení.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Serguei Levykin
 

Brigádnici, pracovníci a pestovatelia poctivo zbierajú čerešne na Čiernej Vode. Svoje plody rozvážajú do viacerých prevádzok, kúpiť si ich môžete aj v Braislave. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí 2,5 až 3 eurá za kilogram.

Rôzne druhy čerešní dozrievajú aj v Kolíňanoch, ktoré sa nachádzajú v okrese Nitra. Pred výletom na zber radšej skontrolujte aktuálne príspevky na internete. Mohlo by sa vám stať, že prídete keď budú mať zavorené a čerešne vyzbierané. Cena za kilogram čerešní by mala byť 2 eurá.

Sami si môžete naoberať čerešne v ovocnom sade na Myjave, v lokalite Baranec. Samozber prebieha denne od 8 do 18 hodiny. Kilo čerešní vás vyjde približne 2,70 eura.

Samozber višní

V prípade, že si prinesiete vlastnú nádobu a budete vhodne oblečení, radi vás privítajú v Sedliskách. Majú tam viacero ovocných sadov a odrôd a medzi nimi aj dve odrody višní, Erdi Bötormö a Ujfeheti Förtös. Za kilo višní zaplatíte asi 1,80 eura.

Samozber čučoriedok

O samozbere čučoriedok vie naozaj len málokto. Na Slovensku je pritom pomerne rozšírený. Čučoriedky ešte potrebujú na dozretie čas, a tak sa väčšina zberov začne až v polovici júla.

Výborné čučoriedky si môžete nazbierať v Socovciach, na polceste medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami. V sade pestujú kanadské čučoriedky, ktoré si môžete dokonca aj objednať. Pozor si však dávajte na mierku. Aj keď ste štandardne zvyknutý kupovať čučoriedky na litre, v Socovciach ich predávajú na kilá (1kg je asi 1,6 litra čučoriedok). Kilogram čučoriedok vychádza 4 eurá, nazbierané čučoriedky stoja okolo 5 eur.

Čučoriedky
Čučoriedky Foto: TASR
 

Veľmi obľúbený samozber sa nachádza aj v Dolnej Strehovej, ktorý je vzdialený asi 15 kilometrov od Lučenca. Samozber vždy závisí od počasia, ale v podstate býva od rána až do večera. Kilo čučoriedok vás pri samozbere vyjde na 6 eur.

Samozbery drobného ovocia majú aj v Hornej Strede. Jeho spustenie je naplánované taktiež na polovicu júla. K dispozícií majú aj maliny a černice, preto určite sledujte ich aktuálne informácie na sociálnych sieťach. Samozber čučoriedok vyjde na jeden kilogram taktiež 6 eur.