06. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Chýbajú jasné pravidlá: Kým jednému otcovi materskú pridelia, druhému ju zamietnu

Aktuálna výška materského je na úrovni 75 percent predošlej mzdy.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/sirtravelalot

Každý štvrtý otec odchádza na materskú. Počet otcov, ktorí ostávajú doma s dieťaťom namiesto matky, sa rapídne zvyšuje. Tí, ktorí ale popri materskej pracujú, stále nevedia, do akej miery si môžu privyrábať. Niektorým otcom dávku preto zamietli.

Otcovia môžu rovnako čerpať materské 28 týždňov, musia to ale stihnúť do dovŕšenia 3 roku veku dieťaťa. Podmienkou je, že ju súčasne na to isté dieťa nečerpá matka. Pri starostlivosti o dieťa sa tak môžu vystriedať.

„V súčasnosti môžu poberať materské obaja rodičia súbežne, každý na iné dieťa. To znamená, že mama napríklad ostane doma s mladším dieťaťom a otec bude poberať materské na staršie dieťa. V tomto prípade však nemôžu poberať rodičovský príspevok," uviedla Veronika Husárová, hovorkyňa MPSVR.

Aj preto sa počet otcov, ktorí ostávajú na materskej, zvyšuje. Posledné čísla potvrdzujú, že trend je jasný. V roku 2009 sa rozhodlo odísť na materskú dovolenku len 78 mužov, v minulom ich bolo už takmer 17-tisíc.

Aktuálna výška materského je na úrovni 75 percent predošlej mzdy, čo predstavuje úroveň čistého zárobku. Vzhľadom na to, že muži zarábajú v priemere viac, rodinám sa túto možnosť oplatí využiť.

Mnohí otcovia však naďalej pracujú aj popri poberaní materskej. Na aký úväzok ale pracovať môžu, aby o dávku neprišli, je otázka, pre ktorú sa mnohí už mesiace sporia zo Sociálnou poisťovňou. Zákon to totiž jasne nehovorí.

Poisťovňa sa pozerá na každého individuálne. A kým niektorým pre to, že popri materskej pracovali, dávku zamietli, iným nechali. Viacerí otcovia už dokonca podali žaloby na súd. Rozhodnutia sú tiež rôzne.

Jasné pravidlá tak ani po rozhodnutiach súdov stále nie sú.

 

Celé dnešné Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk.   

Komentáre ( 0)