03. 07. 2020 11:34 | PRAHA/rd

Študentky si kúpili zájazd do bezpečného Grécka, cestovka ho aj tak zrušila

Ženy si v polovici júna kúpili týždenný zájazd na Krétu.

Agios Nikolaos na Kréte.
Agios Nikolaos na Kréte. Foto: AntonMaltsev/shuterstock.com

Mnohé európske krajiny postupne uvoľňujú opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Cestovné kancelárie aktualizovali svoje ponuky a opäť predávajú zájazdy aj do bezpečných krajín ako napríklad Grécko.

Práve tam si kúpili zájazd aj dve študentky z Prahy. Tie si v polovici júna kúpili týždenný zájazd na Krétu s odletom 1. júla. Spoločne zaň zaplatili 30-tisíc českých korún (asi 1126 eur).

Počas 14 dní im však cestovná kancelária poslala e-mail s tým, že zájazd bol v dôsledku šírenia koronaviru zrušený, v prílohe e-mailu bol aj voucher v hodnote ceny zájazdu. O možnosti vrátenia peňazí nepadlo ani slovo.

Študentky sa na pobočke cestovky dozvedeli, že sa zájazd neuskutoční pre leteckú spoločnosť Smartwings, ktorá zrušila všetky lety do Grécka v termíne od 1.7. do 3.7. Zároveň im podľa ich slov na pobočke odporučili, aby voucher neuplatnili v júli, pretože sa nevie, či aerolínie vôbec poletia.

„Predávajú zájazdy do destinácií, ktoré už opatrenia uvoľnili, vyberú si od klientov peniaze a do 14 dní zájazd zrušia a ako dôvod uvedú šírenie vírusu. Keď som navštívila ich stránku, zájazdy do týchto destinácií predávajú aj naďalej. A nám povedali, že to zrušili kvôli aerolíniám," hovorí jedna zo študentiek pre Novinky.

Cestovná kancelária uviedla, že zmeny spôsobili dopady koronakrízy a nie šírenie vírusu. Dodala, že mohla nastať chyba v komunikácii a že aktualizuje ponuku podľa priania študentiek.

Aerolínie Smartwings na margo tohto prípadu skonštatovali, že linky do Grécka od začiatku júla obnovili, avšak do destinácie, kam mali študentky namierené, lety zrušili pre nízku obsadenosť.

Cestovná kancelária dievčatám ponúkla alternatívne zájazdy, avšak s odletom o niekoľko týždňov neskôr a do destinácií, ktoré zákazníčky odmietli.

„Dostali sme ponuky do Turecka, Egypta a Tuniska. Všimli sme si však, že ponúkajú zájazdy na Krétu aj ďalšie ostrovy aj v nami zvolenom termíne. Požiadali sme tak o uplatnenie voucheru na zájazd na Krétu, avšak bol o niekoľko tisíc korún drahší," doplnila Karolína.

Odkazovali na bod 4. v Podmienkach poukazu Lex Voucher (LV), ktoré im cestovná kancelária zároveň s poukazom zaslala. Ten hovorí: „Ak je navrhovaný náhradný zájazd rovnakej akosti, nesmie kancelária od zákazníka požadovať nad rámec Poukazu LV doplatenie prípadného rozdielu v cene oproti pôvodnej Zmluve."

Zamestnanec na pobočke po konzultácii s vedením, z nej vyplynulo, že sa na vybraný zájazd daná podmienka vzťahuje, im zájazd rezervoval s tým, že majú elektronicky požiadať o navýšenie hodnoty poukazu v cene nového zájazdu.

Po dvoch dňoch však bolo všetko inak. Cestovná kancelária by daný zájazd klientkám poskytla jedine v prípade, že by si rozdiel v cene doplatili. Zároveň im však nebola schopná pripraviť žiadnu alternatívnu ponuku. Cestovka argumentuje tým, že klientky nesplnili formálne požiadavky pri uplatnení voucheru.

„Klientky si vybrali náhradný zájazd podľa vlastných preferencií a nie na základe žiadosti o vystavenie náhradnej ponuky zájazdu. Klientky pri uplatnení poukazu musia požiadať o ponuku náhradného zájazdu, ktorý cestovná kancelária musí predložiť v zákonné lehote do 30 dní odo dňa, kedy zákazník cestovku o ponuku náhradného zájazdu požiadal. V prípade, že tento postup klient neuplatní, cestovná kancelária poskytne štandardnú ponuku ako v prípade nového klienta," uviedla cestovka.

Študentky však o náhradný zájazd, respektíve o uplatnenie voucheru, požiadali už na prvej schôdzke na pobočke, druhýkrát na stretnutí po tom, kedy im zamietli doplatiť rozdiel v cene zájazdu.

„Na dovolenku sme chceli odletieť, nemali sme však už sílu sa s cestovkou dohadovať, nakoniec sme si vybrali zájazd v rovnakom termíne do Bulharska s doplatkom dvoch tisíc korún na osobu (asi 75 eur)," uzavrela študentka Karolína.

Komentáre ( 0)