10. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/vd

Chcete nakupovať výrobky a suroviny od lokálnych farmárov? Nájsť ich môžete už aj na mape

Okrem lokálnych surovín tam nájdete aj hotové produkty od farmárov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Sentelia/shutterstock.com

Na Slovensku exituje veľa farmárov, pestovateľov a včelárov. Často je však náročné zistiť, kde si od nich môžete kúpiť výrobky a lokálne suroviny. Už niekoľko rokov pritom existuje interaktívna mapa, ktorá vám s tým pomôže. Zistíte tak, v ktorom meste či obci daného lokálneho producenta nájdete.

Interaktívnu mapa je dostupná na internete. Nájdete tam presné miesto, kde sa daný produkt vyrába. V prípade, ak hľadáte konkrétne veci, zoradiť si to môžete podľa jednotlivých sekcií ako alkohol, cestoviny, koreniny, kozmetika, mäso a výrobky z neho, potravinové a mliečne výrobky, ovocie a orechy, pekárske a cukrárske výrobky, ryby, zelenina, včelie produkty a mnoho iného.

Prečítajte si aj: Samozbery ovocia, viete aké druhy si na Slovensku viete nazbierať?

Administrátori zabezpečujú výber a kontrolu producentov. „Výrobcov vyberáme buď my sami, ak si myslíme, že sú zaujímaví, kvalitní a mali by sa o nich ľudia dozvedieť. Taktiež je spustená aj registrácia, kde sa ktokoľvek môže so svojimi produktami zaregistrovať, ale my ich, samozrejme, skontrolujeme a až následne ich profily spustíme," vysvetľuje Peter Paššák z Lokálneho trhu.

Aj keď nákup v supermarketoch môže byť jednoduchší a rýchlejší, je potrebné sa zamyslieť aj nad spôsobom pestovania a spracovania produktov.

Prečítajte si aj: Európska komisia tvrdí, že prepad slovenskej ekonomiky bude v tomto roku deväťpercentný

„Každá výroba produktu zanecháva nejakú stopu na životnom prostredí, či už pozitívnu alebo negatívnu. Práve preto je dôležité zistiť, koľko tie suroviny či výrobky precestovali. Pri výrobe sa taktiež môžu používať rôzne pesticídy, herbicídy, môže dochádzať k neprimeranej záťaži na životné prostredie. Tým, že vieme zistiť, ako sa tie výrobky vyrábajú, môžeme vybrať výrobcov, ktorí to robia určitým spôsobom lepšie a zodpovednejšie," dodáva.

Slovenských farmárov tak môžete podporiť a zároveň prispieť aj k ochrane životného prostredia.

Viac informácií o mape sa dozviete tu: