13. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Niektorí koaliční politici by chceli presťahovať Slovnaft. Firma tvrdí, že takéto reči jej škodia

Miesto, kam by sa mohla rafinéria presunúť, navrhli ešte komunisti.

Rafinéria Slovnaft.
Rafinéria Slovnaft. Foto: TV Markíza

Nápad zo žánru sci-fi. Niektorí členovia koalície by chceli, aby sa Slovnaft odsťahoval z Bratislavy. Rafinériu by radi videli niekde pri Nitre. Firma sa ale presúvať nechce a úvahy politikov sa jej veľmi nepáčia.

Slovnaft sa na okraji hlavného mesta usadil v roku 1957, už v osemdesiatych rokoch sa ale objavili úvahy o jeho sťahovaní. Komunisti ho chceli presunúť niekam pod Nitru, na trasu ropovodu Družba. No a ich plány v týchto dňoch ožívajú v hlavách niektorých koaličných poslancov.

„Vznikol bez takzvanej vane, nemá betónový základ. Pod ním nie je íl, ale štrky. Je na najhoršom možnom mieste," myslí si minister životného prostredia Ján Budaj.

Kým politici hovoria o sťahovaní Slovnaftu, rafinéria to zásadne odmieta. Z Vlčieho Hrdla sa nikam nechystajú.

Firma tvrdí, že jej tieto úvahy môžu uškodiť napríklad z biznisového hľadiska, keďže jej materská spoločnosť je obchodovaná na burze. A odmietajú aj argumenty o škodení životnému prostrediu. Tvrdia, že spoločnosť sa snaží byť zodpovedná a znižovať záťaž na okolie. Príkladom je technológia hydraulickej kontroly vody a tou štát aktuálne nedisponuje.

Firma sama hovorí aj o transformácii niektorých častí rafinérie, aby boli zelenšie. Svoju budúcnosť ale ďalej vidia v Bratislave.

Sťahovanie takejto firmy si je ťažké vôbec predstaviť. Jednak by to trvalo roky a samozrejme je tu aj otázka peňazí. Žiadne oficiálne odhady neexistujú, náklady by ale určite boli v miliardách eur.

Viac v reportáži Martina Petra:

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)