13. 07. 2020 11:48 , článok bol aktualizovaný 13. 07. 2020 19:20 | ČIERNA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Po roku sa opäť objavil africký mor ošípaných v domácom chove

Dve zvieratá ochoreli v obci Čierna.

Pracovníci odnášajú ošípanú vo vreci do kafilérneho vozidla po vykonaní nariadeného preventívneho usmrtenia.
Pracovníci odnášajú ošípanú vo vreci do kafilérneho vozidla po vykonaní nariadeného preventívneho usmrtenia. Foto: TASR

Takmer po roku na Slovensku opäť zaznamenali prípad afrického moru ošípaných v domácom chove. Nákazu potvrdilo národné referenčné laboratórium vo Zvolene.

Rezort pôdohospodárstva informoval, že dve zvieratá ochoreli v obci Čierna, okres Trebišov. K pondelku (13. 7.) evidujeme 216 prípadov u diviačej zveri. Agrorezort žiada obozretnosť a dodržiavanie preventívnych opatrení.

Obec Čierna, kde je ohnisko nákazy, sa nachádza 1,5 km od ukrajinskej a 2,5 km od maďarskej hranice, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy v populácii diviakov.

"V chove boli dve ošípané. Ide o nekomerčný chov pre vlastnú spotrebu chovateľa. Ošípané mali zvýšenú telesnú teplotu a neprijímali krmivo. Následne uhynuli a 7. júla prebehlo vzorkovanie zvierat za účelom potvrdenia alebo vyvrátenia nákazy," informoval hovorca Daniel Hrežík.

Vytvorili dve ochranné pásma

Trojkilometrový polomer zasahuje do týchto katastrov miest a obcí: okres Trebišov - Čierna, Boťany, Bačka, Biel, Čierna nad Tisou, Malé Trakany

Pásmo desaťkilometrového dohľadu: okres Trebišov - Kráľovský Chlmec, Veľké Trakany, Dobrá, Pribeník, Poľany, Leles; okres Michalovce - Ptrukša, Veľké Slemence, Ruská, Kapušianske Kľačany

V chove domácich ošípaných na Slovensku posledný prípad zaznamenali vlani 19. augusta, odvtedy sa AMO vyskytol už len u diviačej zveri. V decembri 2019 Európska komisia zrušila pre Slovensko aj infekčnú oblasť pre toto ochorenie. AMO.

 

Komentáre ( 0)