14. 07. 2020 10:54 | BRATISLAVA/mm

Schyľuje sa k veľkému sociálnemu balíku? Pozrite sa, čo by mal obsahovať

Otázka je, odkiaľ chce vláda zohnať financie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/blvdone

Schyľuje sa k veľkému sociálnemu balíku za milióny eur? Podľa informácií Hospodárskych novín ho čoskoro predstaví predseda vlády Igor Matovič.

Balík by sa mal hlavne dotknúť seniorov, ale aj mladých rodín. Kuriozitou je, že líder OĽaNO v minulosti takéto balíčky počas vlád Smeru hodnotil ako volebnú korupciu.

Vláda mieni dotovať doplatky za lieky dôchodcom, deťom a ľuďom s postihnutím do výšky najlacnejšieho variantu. Pri senioroch by sa malo prizerať aj na výšku penzie, teda v praxi by tí bohatší takúto úľavu nemali.

Ďalšou novinkou by mala byť rozšírená doprava zadarmo. Po vlakoch by mohli vyššie spomenuté skupiny obyvateľstva cestovať bezplatne aj v prímestských autobusových spojoch a v hromadnej doprave.

Viac z výplaty by mohli mať rodičia zo zvýšeného daňového bonusu. Ten je momentálne na úrovni 22,72 eur, pri deťoch do šiestich rokov je to dvojnásobok. A práve tento rozdiel by chcela vláda dorovnať pre všetky deti. Trojnásobok by mali rodičia na tretie a štvrté dieťa.

Zatiaľ je otázne odkiaľ chce vláda na tieto opatrenia zohnať prostriedky, keďže sa pre koronakrízu naša ekonomika rúti do hlbokých červených čísel. Peniaze bude preto treba skôr hľadať ako ich rozdávať.

Komentáre ( 0)