15. 07. 2020 10:36 , článok bol aktualizovaný 15. 07. 2020 19:20 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Farmárom sa nepáči, že pozemkový fond chce zvýšiť nájom za pôdu

Tvrdia, že zneužíva dominantné postavenie a podali podnet.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Slovenský pozemkový fond posiela farmárom návrhy na uzatvorenie dodatkov k aktuálnym nájomným zmluvám. Požaduje, aby sa zmenila doterajšia výška nájomného za pôdu. Fond pritom nájomcom hrozí, že ak so zmenou výšky nájomného nebudú súhlasiť, odstúpi od nájomných zmlúv.

Farmári odmietajú takéto praktiky a v utorok (14. 7.) sa obrátili s podnetom na protimonopolný úrad z dôvodu podozrenia zo zneužitia dominantného postavenia fondu. Informoval o tom na brífingu predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho za účasti členov predstavenstva komory a zástupcov pestovateľov, zeleninárov a chovateľov dobytka.

Koná aj minister Mičovský

S nájomným za pôdu v správe SPF treba urobiť poriadok, ktorý predchádzajúce vládne garnitúry zanedbali. Ministerstvo pôdohospodárstva preto pre zanedbanie povinnosti riadnej správy pôdy SPF podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Reagoval tak rezortný minister Ján Mičovský (OĽaNO) na brífing poľnohospodárov, ktorí nesúhlasia s návrhom SPF zvýšiť nájomné za pôdu.