19. 07. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Časť R7D4 spustili do prevádzky. Vyskúšali sme, o koľko to bude do Bratislavy rýchlejšie

Po dlhých rokoch si vydýchnu obyvatelia niektorých obcí na južnom Slovensku.

Otvorenie časti R7D4
Otvorenie časti R7D4 Foto: TV Markíza

Chvíľa, na ktorú čakali desaťtisíce vodičov a obyvateľov južného Slovenska. Časť rýchlostnej cesty R7 s kúskom diaľnice D4 dnes spustili do prevádzky. Strihanie pásky ale prišlo neskoro, finišovať mal v tomto čase už celý projekt. Vyskúšali sme si, o koľko sa motoristom skráti cestovanie do hlavného mesta.

Takmer tridsaťkilometrový úsek s dvadsiatimi dvomi mostami a tromi križovatkami. Nová rýchlostná cesta a kúsok D4 ide od Holíc po Rovinku, kde sa napája na starú cestu do Bratislavy. Po dlhých rokoch si vydýchnu obyvatelia niektorých obcí na južnom Slovensku.

Komplikovanú dopravu ale nový úsek rieši iba čiastočne. Novej ceste stále chýba úsek, ktorý povedie až do hlavného mesta. Pritom R7 už mala byť kompletná.

Dopravný analytik však tvrdí, že aj neukončený úsek je lepší ako nič. Zápchy pred Bratislavou podľa neho síce nezmiznú, ale mohli by byť o niečo menšie.

Zvyšné úseky R7 a bratislavského obchvatu by mali otvoriť do leta budúceho roka. K súčasným 30 kilometrom potom pribudne ďalších tridsať. Súkromník hovorí, že s prácami výrazne pokročili.

Takže nová rýchlostná cesta R7 je už oficiálne otvorená, no a my sme sa rozhodli vyskúšať si, ako sa teraz skráti čas dojazdu do Bratislavy. Jeden náš štáb išiel po starej ceste smerom do hlavného mesta a ten druhý novou R7. Stretli sa v bratislavskej Vrakuni. Po novej ceste to bolo o 9 minút rýchlejšie.

Na záver treba povedať, že cestu sme testovali v nedeľu a cez prázdniny. Otázne ešte je, ako to bude vyzerať od nového školského roka počas dopravných špičiek. Tam tie časové rozdiely môžu byť ešte väčšie.

 

Komentáre ( 0)