20. 07. 2020 15:24 | BRATISLAVA/kc

Pozor na nový počítačový vírus. Na internete sa šíri ako lavína, naleteli mu mnohí

Mnohí ľudia naleteli a výkupné zaplatili. Ani potom sa však ku svojim súborom nedostali.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock / 9nong

Na internete sa šíri ďalší vydieračský vírus z rodiny ransomware. Záškodník s názvom Avaddon od svojich obetí žiada zaplatenie výkupného. Varujú pred ním kyberbezpečnostná spoločnosť Check Point.

Podľa odborníkov je alarmujúce najmä to, že vírus sa šíri závratnou rýchlosťou. Ešte pred mesiacom bol neznámy, v súčasnosti patrí medzi najrozšírenejšie vírusy.

Ďalšou zlou správou je aj to, že Avaddon môžu zneužiť aj ľudia, ktorí sú, čo sa týka programovania a internetovej bezpečnosti úplní laici.

Vírus sa totiž na hackerských fórach predáva ako služba. Ktokoľvek si tak môže zaplatiť, aby hackeri Avaddon nasmerovali na požadovaný cieľ.

Vírus najskôr zašifruje všetky dáta uložené na pevnom disku a následne žiada zaplatenie výkupného. Niekedy sú to aj stovky eur. Avaddon sa pri tom tvári, že vymáha pokutu za používanie nelegálneho softwaru.

Mnohí ľudia naleteli a výkupné zaplatili. Ani potom sa však ku svojim súborom nedostali. Sprístupniť nazálohované dáta je väčšinou nemožné ani po odinštalovaní vírusu. Avaddon sa najčastejšie zameriava na počítače vo firmách.

Komentáre ( 0)