24. 07. 2020 10:01 | BRATISLAVA/mm

Veľká zmena na slovenských cestách. Mýto už nebude len na diaľniciach a cestách I. triedy

NDS už chystá aj pilotný projekt.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Veľká zmena na slovenských cestách. Už nebudú pre nákladnú dopravu spoplatnené len diaľnice a cesty I. triedy, ale aj cesty II. triedy. Národná diaľničná spoločnosť už chystá aj pilotný projekt, ktorý chce realizovať v januári budúceho roka v Trnavskom kraji. Informáciu priniesli Hospodárske noviny.

„Národná diaľničná spoločnosť v spolupráci s ministerstvami dopravy a financií a so samosprávnymi krajmi prehodnocuje a analyzuje možnosti mýtneho systému aj na cestách II. triedy," uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Malo by ísť o úseky najmä v okresoch Dunajská Streda a Galanta v dĺžke asi 250 kilometrov. Firmy v rámci regiónu by však tieto cesty mali mať naďalej zadarmo.

Prečo tento krok? Štát od roku 2014 sleduje nákladnú dopravu, ako a v akej intenzite sa vyhýba spoplatneným úsekom a nejde o lacnú záležitosť, keďže za rok to vychádza na päť miliónov eur. A práve cez Trnavský kraj, ktorý susedí s Bratislavským, kde končí veľká časť tranzitnej dopravy, si niektorí dopravcovia nasmerovali svoju dopravu cez nespoplatnené úseky.

Ak by napokon NDS spoplatnila všetky úseky II. triedy, išlo by o 3600 kilometrov, čo je asi pätina našej cestnej siete.

Komentáre ( 0)