30. 07. 2020 14:48 , článok bol aktualizovaný 30. 07. 2020 16:30 | BRATISLAVA/TASR

Nemci vstupujú do Východoslovenskej energetiky. Štát si neuplatnil predkupné právo

Bývalý minister hospodárstva Peter Žiga hovorí o veľkej chybe.

Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík
Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík Foto: TASR/Jaroslav Novák

Nemecká energetická spoločnosť E.ON vstúpi do Východoslovenskej energetiky Holding (VSEH) a.s., keď kúpi jej podiel od spoločnosti RWE. Štát, ktorý je vlastníkom 51 % akcií, sa vzdal predkupného práva, za čo dostane viac ako 35 miliónov eur.

Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii po podpise memoranda o porozumení minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). E.ON už manažérsky ovláda Západoslovenskú energetiku (ZSE), kde vlastní tiež 49-percentný balík akcií.

 

Štát dostane 35 miliónov eur

Okrem 35,2 milióna eur, ktoré štát dostane za neuplatnenie predkupného práva, vyrokovalo ministerstvo aj možnosť odkúpenia paroplynovej elektrárne Malženice od ZSE. Táto elektráreň je podľa ministerstva strategickým zdrojom energie na zabezpečenie stability prenosovej sústavy.

E.ON sa tiež zaviazal investovať v nasledujúcich piatich rokoch do rozvoja energetiky na Slovensku najmenej miliardu eur a pomôcť by mal aj pri napĺňaní záväzku Slovenska voči EÚ dosiahnuť do roku 2030 minimálne 19,2 % podiel obnoviteľných zdrojov energie.

Predseda predstavenstva E.ON Slovensko Markus Kaune zdôvodnil záujem spoločnosti E.ON o Východoslovenskú energetiku tým, že ide o súčasť väčšieho medzinárodného projektu medzi spoločnosťami E.ON a RWE, ktorý sa realizuje už od roku 2018. RWE sa podľa neho v súčasnosti viac sústredí na výrobu energie a E.ON zasa na predaj a distribúciu.

Kedy bude transakcia ukončená, Kaune nespresnil. Zdôraznil, že ešte musia nasledovať formálne kroky, a to napríklad schválenie transakcie valným zhromaždením spoločnosti.

Sulík pripomenul, že podobný prípad, keď si Slovensko neuplatnilo svoje predkupné právo na podiel v energetickej spoločnosti, bol pred niekoľkými rokmi.

Vtedy odkúpila akcie Stredoslovenskej energetiky spoločnosť EPH Daniela Křetínskeho, no štát z tejto transakcie neprofitoval. Štátny tajomník MH Karol Galek zdôraznil, že predkupné právo štátu pri prípadnom ďalšom predaji akcií zostalo zachované.

Hlas aj Smer tento krok kritizuje

Slovensko stratilo významnú šancu konečne napraviť nevýhodnú privatizáciu vlády Mikuláša Dzurindu a možnosť získať manažérsku kontrolu v monopolnej spoločnosti pre distribúciu elektriny na východnom Slovensku. Uviedol to vo štvrtok bývalý minister hospodárstva Peter Žiga

"Neuplatnením predkupného práva štát prišiel o neopakovateľnú príležitosť a je to vážna chyba. Pri riadení spoločnosti a strategických rozhodnutiach zostane štát zasa len obyčajný štatista," uviedol Žiga.

Dodal, že ako minister hospodárstva by takýto postup rozhodne neschvaľoval. "Práve preto zrejme čakal investor s rokovaním až na novú vládu," myslí si Žiga.

Vláda mala využiť peniaze z plánovaného deficitu na odkúpenie akcií Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding a nemala pripustiť ovládnutie VSE spoločnosťou E.ON. Pridal sa ku kritike aj predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Takáto koncentrácia kontroly energetiky je podľa neho veľmi nebezpečná.

 "V tomto prípade si myslím, že tu nejde o 35 miliónov za predkupné právo. V tomto prípade ide o judášsky groš za to, že spoločnosť E.ON bude ovládať dve tretiny distribúcie elektriny na Slovensku," dodal Fico.

Podľa neho by mal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zverejniť sumu, za ktorú predal štát 49-percentný podiel VSE v roku 2002 za vlády Mikuláša Dzurindu a porovnať ju s aktuálnou sumou, za ktorú balík akcií VSE Holdingu predáva súčasný majiteľ RWE spoločnosti E.ON.

Sulík túto sumu nespresnil, keď sa odvolal na nesúhlas obchodných partnerov. Neštandardné je podľa šéfa Smeru-SD aj to, že o takomto rozhodnutí nerokovala vláda, ale oznámil ho minister hospodárstva.

Komentáre ( 0)