30. 07. 2020 19:28 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zabudnuté. Niektoré dávky štát nezdvíha už roky

Medzi ne patrí príspevok na pohreb či pri narodení dieťaťa.

Niektoré dávky štát nezdvíha už roky.
Niektoré dávky štát nezdvíha už roky. Foto: TV Markíza

Dávky by mali rásť tak, ako rastú ceny - podľa zvyšovania životného minima či spolu so zvyšovaním priemernej mzdy. Spôsoby, akými sa pravidelne Slovákom dvíhajú viaceré príjmy a dávky, sú rôzne. No konkrétne dva štátne príspevky sa automaticky nezvyšujú vôbec. Zhodou okolností sú to tie, keď sa niekto narodí, alebo, naopak, zomrie.

Príspevok na pohreb

Príspevok na pohreb sa nezmenil od septembra 2007 a je necelých 80 eur. Odvtedy pritom išli náklady poriadne hore. Kým pred 12 rokmi stál pohreb zhruba 900 eur, teraz sa to môže vyšplhať aj na 1200.

„Ceny chtiac-nechtiac stúpajú. Čo sa teraz dá zabezpečiť za tých 80 eur? Každá koruna dobrá. Ale viac ako na jeden veniec alebo jednu ikebanu to nestačí,“ povedal Ladislav Stríž, predseda Asociácie pohrebných a kremačných služieb.

Prečítajte si aj: Zvýšia sa viaceré dávky. Prídavok na dieťa napríklad o 55 centov

Len pre porovnanie, v niektorých susedných krajinách síce nemá nárok na pohrebné každý pozostalý, no výška príspevkov sa napríklad v Rumunsku šplhá k 600 eurám a v Poľsku je to dokonca rovná tisícka.

„Keby bol príspevok naviazaný napríklad na rast životného minima, tak by v súčasnosti už dosiahol výšku 152 eur,“ tvrdí Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Narodenie dieťaťa

Aj podpora, ktorú dostanete vtedy, keď sa vám narodí bábätko, sa zvyšuje len vtedy, keď to vláde napadne. Naposledy sa to stalo v roku 2007. Odvtedy úrady práce na výbavu pre novorodeniatko vyplácajú stále rovnakých 830 eur. Respektíve 151 eur, ak je to štvrté či ďalšie dieťa v rodine.

„Obe tieto dávky sa týkajú každého. Nie je v poriadku, ak sa takáto dávka nezvyšuje 12 rokov. Myslím, že to zvýšenie je práve teraz aktuálne vzhľadom na ambíciu zlepšovania demografie,“ myslí si sociologička Silvia Porubänová.

Prečítajte si aj: Rodičovský príspevok budú vyplácať aj naďalej. Pozrite si, aká bude jeho suma

Práve Sme rodina, ktorá obsadila po voľbách ministerstvo práce, vypichla podporu rodín za svoju prioritu. Spýtali sme sa preto, či sa aj tieto dávky nebudú aspoň o niečo tiež pravidelne zvyšovať. Aj s ohľadom na koronu sa k tomu dostanú až o dva roky.

V tom istom roku sa chce Krajniakov rezort pozrieť aj na ostatné štátne sociálne dávky, a tak by rad mohol konečne prísť aj na prehodnotenie pohrebného.

Viac sa dozviete z reportáže Alexandry Danilov.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)