16. 08. 2020 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bratislava bojuje o každého turistu. Hotelieri hovoria o nápade, ktorý by mohol pomôcť

Uplynulé roky prichádzali najmä ázijskí turisti do Bratislavy loďami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Zatiaľ čo Tatry praskajú vo švíkoch, Bratislava bojuje o každého turistu. Podobne, ako iné väčšie mestá, takúto zlú sezónu už dlho nezažila.

Na kolenách sú aj hotelieri, mnohí po uvoľnení opatrení ani neotvorili. Z 212 izieb majú obsadených ani nie 20. Aj zamestnancov je v Hoteli Bratislava výrazne menej ako počas bežnej sezóny. Jeho riaditeľ hovorí o katastrofe. Po uvoľnení opatrení sa totiž turisti do mesta nehrnú.

Letná sezóna býva tradične najsilnejšia. Posledné roky dokonca lámala v Bratislave rekordy. Oficiálne čísla hovorili o dvoch miliónoch návštevníkov, lenže tento rok to neplatí. Hlavné mesto sa snaží prilákať aspoň domácich.

Uplynulé roky prichádzali najmä ázijskí turisti do Bratislavy loďami. Tento rok sú pontóny pri Dunaji takmer prázdne.

Nie je to len problém Bratislavy. Hotelom, ktoré ťažili na zahraničnej klientele či kongresoch, sa tento rok prepadli tržby o 90 až 95 percent.

Svoje brány už podľa Zväzu hotelov a reštaurácií zatvorili desiatky zariadení po celom Slovensku. Ruka v ruke tak zanikajú aj pracovné miesta.

Hotelieri prichádzajú s nápadom, ktorý by vraj mohol pomôcť a síce znížiť sadzbu DPH na stravovacie služby. Pôvodne mal byť dokonca súčasťou „podnikateľského kilečka", nateraz však z opatrení vypadol.

Viac v reportáži Martina Chlebovca.

 
 

Celé Televízne noviny nájdete tu.

Komentáre ( 0)