10. 08. 2020 17:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Firmy tlačia na vládu, aby zvýšila príspevky na zamestnancov. Žiadajú takúto sumu

Inak hrozia prepúšťaním.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ak im nepustia peniaze, hrozia masívnym prepúšťaním. Firmy držia spolu a tlačia na vládu, aby viac neblokovala peniaze a zvýšila príspevky na zamestnancov. Minister Krajniak sa však naposledy s návrhom na vyššie sumy nepresadil a teraz sa hrá o čas.

To, že je pomoc pre firmy nedostatočná, zdôrazňujú zástupcovia najväčších z nich už týždne. Situáciu najnovšie vyhrocuje slovná prestrelka ministra financií Eduarda Hegera s predsedom Klubu 500 Vladimírom Sotákom, ktorého označil za jediného, kto vykrikuje. Ekonomika sa vraj zotavuje, to však podnikatelia odmietajú.

Za Sotáka sa však postavili aj ďalšie zamestnávateľské zväzy a zdôrazňujú, že to, ako im doteraz opatrenia pomohli, odzrkadľujú nelichotivé štatistiky nezamestnaných.

Firmy tlačia na to, aby vláda viac neblokovala peniaze a po mesiacoch konečne zvýšila príspevky na mzdy zamestnancov.

Dnes dostávajú od štátu maximálne 880 eur na jedného pracovníka, aby udržali jeho pracovné miesto. Suma však podľa nich neodráža reálne zárobky.

Teraz ich tlačí najmä čas, táto schéma pomoci sa končí už v septembri. Krajniaka sa snažia presvedčiť po svojom.

„Sme v intenzívnom rokovaní s ministerstvom práce o navýšení pomoci od októbra, minimálne do výšky maximálnej dávky v nezamestnanosti, čo je dnes 1032 euro. Takto navýšená pomoc by pomohla zamestnancom, ktorí zarábajú približne 1500 eur v hrubom," hovorí Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov.

O zvýšení a predĺžení prvej pomoci vždy rokuje najskôr krízový ekonomický štáb a potom vláda, do konca septembra platí súčasná výška príspevkov.

Paradoxne, krízový ekonomický štáb bol naposledy zástancom výrazného zvýšenia limitov, no vláda sa rozhodla ísť iným smerom a prišla so sociálnymi balíčkami.

Navyše, Krajniak ešte len poslal žiadosť o 630 miliónov z Bruselu, ktorými by chcel prefinancovať štátnu pomoc od októbra do zavedenia stáleho kurzarbaitu. Až tam skloňujú navyšovanie príspevkov.

Zamestnávatelia vša varujú, že čakať viac nemôžu a tí, ktorí na to doplatia najviac, budú samotní zamestnanci.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.

 

Komentáre ( 0)