08. 08. 2020 19:16 | BRATISLAVA/Šoubiz

Čas sa im kráti a oni nevedia, z čoho budú ďalej žiť

Pribúdajú prípady, keď ľuďom so zdravotnými problémami tento rok nestačí ročná PN-ka.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Čas sa im kráti a oni nevedia, z čoho budú ďalej žiť. Pribúdajú prípady, keď ľuďom so zdravotnými problémami tento rok nestačí ročná PN-ka. Pandémia korony im posunula plánované operácie, viacerí sa tak počas riadnej maródky nestačia dať zdravotne do poriadku. U ministra práce sme zisťovali, či má pre nich nejaké riešenie.

Tento problém sme otvorili pred pár týždňami a odvtedy sa podobné hlasy ozývajú aj z iných kútov Slovenska. Nemocenské vo výške zhruba polovice hrubého platu sa u nás vypláca maximálne jeden rok. Normálne to zväčša stačí na to, aby sa ľudia buď uzdravili a vrátili sa do práce, alebo sa ukázalo, že následky na zdraví sú trvalé. No tento rok viacerým pandémia korony nabúrala plány. Tak ako Martinovi, ktorému nemocnica odložila operáciu chrbtice.

„Sa to oddialilo o tri mesiace a teraz mi nesedí termín ukončenia PN. Mi došiel papier, že v auguste sa končí a teraz neviem, čo mám robiť. Lebo rekonvalescencia po tejto operácii je až pol roka a ja som dva týždne po operácii," hovorí Martin.

Navlas podobne je na tom Vladimír. Boľavý bedrový kĺb mu zoperovali neskôr, no maródka sa mu končí. Dúfal, že Sociálna poisťovňa by mu mohla pomôcť a vyplácanie 570-eurového nemocenského výnimočne predĺžiť, no to sa pri súčasnom nastavení zákona nedá.

Podľa našich zistení sa v najproblémovejších mesiacoch boja s covidom odkladala aj polovica operácií.

Odborníci sa prihovárali za to, aby sa pre výnimočnú situáciu v tomto roku vyplácanie nemocenského predĺžilo tak ako sa natiahli viaceré iné dávky. Minister sľúbil, že si situáciu preverí. No jeho odpoveď chorých nepoteší. Zákon sa zatiaľ meniť nechystá. Vraj prípadov je málo, aby sa menil zákon.

Situáciou sa mienia zaoberať, ak by takýchto ľudí pribudlo. Aké teda majú chorí teraz možnosti, aby nezostali po dočerpaní PN-ky na mizine? Ostáva im dávka v nezamestnanosti, ak na ňu majú nárok alebo požiadať si o invalidný dôchodok.

Pozrite si reportáž Alexandry Danilov.

 


Celé vydanie sobotňajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)