10. 08. 2020 10:18 | BRATISLAVA/mm

Sulík chystá ďalší balík na podporu podnikania. Tu sú štyri pripravované zmeny

Prvá právna norma tzv. podnikateľské kilečko prinieslo celkovo 114 zmien.

Minister hospodárstva Richard Sulík.
Minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: TASR

Zrušenie viacerých oznamovacích povinností, bankového odvodu či zavedenie účinnosti daňovo-odvodových zákonov najskôr 1. januára. Toto sú len niektoré zmeny, ktoré prinesie balík opatrení na podporu podnikania, tzv. "podnikateľské kilečko".

„Cieľom návrhu zákona je všestranná podpora podnikateľského sektora pomocou opatrení napomáhajúcich oživeniu ekonomiky v čase nasledujúcom po útlme spôsobenom pandémiou choroby COVID-19. Návrh zákona obsahuje opatrenia administratívnej povahy, ako aj odstránenie byrokratických obmedzení malých a stredných podnikateľov a živnostníkov," uviedlo ministerstvo hospodárstva v predkladacej správe. Téme sme sa venovali TU.

Ministerstvo však so zmenami neskončilo. Teraz pripravuje už druhý balík opatrení, ktorého súčasťou by mali byť aj nasledovné opatrenia. Informujú Hospodárske noviny.

Voľnejšie pravidlá pre študentov. Doteraz mohli brigádnici odpracovať do týždňa len 20 hodín, po novom by to mohlo byť až dvakrát toľko. Zároveň by študenti už mohli uzatvárať dohodu o brigádnickej práci nie len na dobu určitú, ale aj neurčitú.

Zmeny by sa mohli dotknúť aj živností. Portál pripomína, že teraz existujú tri druhy živností, a to voľná, remeselná a viazaná, pričom každá sa líši úrovňou odbornej spôsobilosti. Po novom by mala pribudnúť aj všeobecná voľná živnosť. Jej držiteľ by mohol vykonávať všetky živnosti, ktoré si nevyžadujú splnenie osobitných podmienok a pri každom rozširovaní podnikateľskej činnosti by živnostenskému úradu nemusel ohlasovať nový predmet podnikania.

Do úvahy prichádzajú aj ďalšie dve zmeny, a to majiteľ nového auta by si mohol nechať EČV zo svojho starého vozidla a taktiež by sa mohla rozšíriť možnosť predaja aj na ďalšie výrobky, na ktoré sa vzťahuje dátum minimálnej spotreby a dnes sa musia likvidovať.

Komentáre ( 0)