14. 08. 2020 17:25 , článok bol aktualizovaný 14. 08. 2020 19:02 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Dobrá správa z ekonomiky: Nie je to až také zlé, ako sa čakalo

To najhoršie máme, zdá sa, za sebou.

Peniaze
Peniaze Foto: Shutterstock.com

Dobrá správa z ekonomiky. Nie je to až také zlé, ako sa čakalo. Kríza je síce hlboká, ale prognózy a predpovede boli oveľa pesimistickejšie. To najhoršie máme, zdá sa, za sebou.

Španielsko - mínus 40 percent, Británia - mínus 20 percent, v hlbokej recesii sú Nemci aj Taliani. Ako vírus zasiahol ekonomiku, sa v piatok dozvedelo aj Slovensko.

Pandémia na vrchole počas jari prehĺbila náš hospodársky prepad na mínus 12 percent. Nikdy v histórii sme takto hlboko ešte neklesli. Napriek tomu si Slovensko môže vydýchnuť. Nenaplnili sa totiž tie najhoršie predpovede.

To najhoršie máme zrejme za sebou. Ešte v lete ožila výroba vo fabrikách a späť do kondície sa dostáva aj obchod. To dáva nádej, že krivka hospodárskeho prepadu vykreslí písmeno V: Po prudkom páde príde prudký rast.

 

Premiér: Vývoj HDP je prekvapením pre všetkých okrem nás, splnili sme cieľ

Vývoj hrubého domáceho produktu (HDP), o ktorom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR v piatok, je podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) prekvapením pre všetkých okrem vládnej koalície. Premiér tento vývoj považuje za splnenie cieľa, a to ochrániť firmy a zamestnancov pred ekonomickými dosahmi pandémie nového koronavírusu. Vyjadril sa tak na piatkovom spoločnom tlačovom brífingu so štátnym tajomníkom Ministerstva financií (MF) SR Marcelom Klimekom.

Ekonomika sa podľa údajov ŠÚ SR v 2. kvartáli prepadla o 12,1 %, čo je tak podľa analytikov, ako i podľa premiéra a štátneho tajomníka Klimeka menej, ako sa očakávalo. Matovič vyzdvihol, že za priaznivejší vývoj s ohľadom na očakávania môže zvládnutie pandémie po medicínskej stránke. "Žiadna firma v čase, keď ten vonkajší dopyt prišiel, nebola v karanténe," vysvetlil Matovič s tým, že Slovensko tak mohlo produkovať a zabezpečiť čo najmenšie ekonomické škody.

Ako zopakoval, boj s COVID-19 Slovensko po zdravotnej stránke zvládlo ako premiant Európy. Vyzdvihol aj nízky počet úmrtí v dôsledku tohto ochorenia.

Ako ilustroval Matovič ekonomickú stránku dosahov pandémie, Slovensko sa z umiestnenia v 1. štvrťroku (4. najhoršie v EÚ), dostalo v 2. kvartáli "približne niekam do stredu". Dáta za všetky krajiny však zatiaľ ešte nie sú známe. Podľa jeho slov si Slovensko udržalo aj podobnú úroveň nezamestnanosti, ako majú iné krajiny.

Práve na základe týchto priaznivých ekonomických aj zdravotných výsledkov sa štát rozhodol pre vyčlenenie 50 miliónov eur pre ľudí v prvej línii v boji s pandémiou. Dostanú ich zdravotné sestry, policajti, vojaci a zamestnanci domovov sociálnych služieb. Peniaze si budú deliť dotknuté rezorty, teda konkrétne Ministerstvo zdravotníctva SR za zdravotné sestry, Ministerstvo vnútra SR za policajtov, Ministerstvo obrany SR za vojakov a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR za pracovníkov v domovoch sociálnych služieb. Matovič predpokladá, že sa šéfovia týchto rezortov dokážu dohodnúť do týždňa. Odhaduje, že priemerná výška odmeny pre jedného človeka môže byť od 300 do 500 eur. Premiér však kladie aj podmienku, aby odmenu nedostával nikto, kto neriskoval svoj život a zdravie v prvej línii.

Komentáre ( 0)