14. 08. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prepúšťanie na Slovensku: Zverejnili počet ľudí, ktorí prišli pre koronakrízu o robotu

Pýtali sme sa odborov, kto prichádza o prácu najčastejšie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Koronavírus priniesol veľkú vlnu prepúšťania. Zatiaľ je to vyše 56-tisíc ľudí, ktorí prišli počas prvého polroka o robotu.

Prepúšťanie sa začalo v marci a v plnej sile udrelo v ďalších mesiacoch. Od tohto sme si na Slovensku už odvykli. Posledných šesť rokov zamestnanosť rástla. Každý rok o tisíce nových pracovných miest.

Pýtali sme sa odborov, kto prichádza o prácu najčastejšie. Ide o najslabšie platené profesie.

Miroslav Goldír spravuje jednu z najmenších obcí na Slovensku. Plat starostu mu na život nestačí. Dva a pol roka tak pracoval aj vo fabrike. Pandémia ho však o zamestnanie pripravila.

Hoci sa už teraz situácia pomaly zlepšuje, do fabriky ho už späť nezobrali. Namiesto výroby autosúčiastok teraz pracuje v mäsiarstve. Aby neprišiel o rozhodujúcu časť príjmu, od základov zmenil svoje zameranie.

V zložitej situácii sú nielen zamestnanci, ale problémy riešia aj zamestnávatelia. Na opačnej strane barikády hovoria majitelia spoločností o neskorej a ešte aj nedostatočnej pomoci zo strany štátu.

Dobrou správou je, že firmy si aj v zlých časoch snažia udržať kvalitných a teda dobre platených zamestnancov. Z predošlých rokov majú totiž bohaté skúsenosti s tým, aké ťažké je nájsť dobrú a výkonnú pracovnú silu.

 

Komentáre ( 0)