17. 08. 2020 14:35 , článok bol aktualizovaný 17. 08. 2020 19:48 | TREBIŠOV/tvnoviny.sk

Africký mor ošípaných na východe Slovenska zrejme prenáša aj zatiaľ nepoznaný tvor

Nákaza bola zaznamenaná doteraz v šiestich okresoch.

 Chovateľ potvrdil, že prišiel už o šesť zvierat.
Chovateľ potvrdil, že prišiel už o šesť zvierat. Foto: TV Markíza

Africký mor zaútočil v plnej sile. A to tam, kde sa ho báli najviac. Zákernú nákazu v pondelok potvrdili na veľkofarme ošípaných. Zlikvidujú tam teraz stovky prasiat.

Na Zemplíne dnes potvrdili dve nové ohniská nákazy. Jedno z nich na farme v obci Luhyňa, kde chovajú takmer 400 prasiat. Chovateľ potvrdil, že prišiel už o šesť zvierat.

Na farme platia prísne opatrenia a chov je tu dobre zabezpečený. Ako sa sem africký mor dostal, si tu nevedia vysvetliť.

Niektorí odborníci tvrdia, že popri dravcoch či diviakoch mor prenáša aj iný, zatiaľ nepoznaný tvor.

„Od začiatku tvrdím, že musí byť ďalší prenášač, vektor, je to určite nejaký bezstavovec, teda hmyz," myslí si Juraj Ciberej, profesor Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Africký mor ošípaných v pondelok popoludní potvrdili aj v drobnochove v obci Zemplínske Hradište, iba pár kilometrov od infikovanej veľkofarmy.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh.

AMO bol na Slovensku prvýkrát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okres Trebišov, nákaza bola zaznamenaná doteraz v šiestich okresoch na Slovensku - Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota. Celkovo tak u nás evidujeme už 247 prípadov AMO u diviačej zveri a 16 ohnísk u ošípaných, informoval médiá rezort pôdohospodárstva.

 


Komentáre ( 0)