26. 08. 2020 12:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Neviete, aké vreckové dať dieťaťu? Odborníčka má jasnú odpoveď

Ak minie peniaze skôr, nedávajte mu peniaze navyše. Je dôležité, aby si uvedomilo dopady svojho rozhodnutia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: goodluz/shutterstock.com

S nástupom detí do škôl mnohých rodičov trápi, či a aké vreckové majú dávať svojim ratolestiam. Vreckové však nie je o rozmaznávaní, ale o finančnej gramotnosti a zodpovednosti. Preto by ste svojim deťom mali začať dávať „drobné" už od chvíle, keď ovládajú základy matematiky, teda hneď v prvom ročníku.

Každé finančné vzdelávanie sa začína plánovaním. „Ak rozmýšľate, s čím začať, skúste si spoločne, krok za krokom prebrať, čo by sa malo diať s vreckovým. Deti si musia uvedomiť, že peniaze nesmú iba míňať, ale treba myslieť aj na zadné vrátka a naučiť sa sporiť si," hovorí Linda Gergeľová, odborníčka na financovanie zo spoločnosti Partners Group.

Vyjasnite si tieto otázky

Keď už sa rozhodnete, že dieťaťu budete dávať vreckové, v rámci finančnej gramotnosti si spolu prejdite štyri základné otázky:

Analýza finančných tokov: Aké vysoké vreckové potrebuješ?
Finančné plány: Čo plánuješ so svojimi peniazmi urobiť?
Sporenie: Ak z vreckového neminieš všetko, peniaze si môžeš odložiť. Časom si nasporíš na obľúbenú sladkosť, hračku, knižku...
Vytváranie rezervy: Vždy si z vreckového niečo odlož, nikdy nevieš, kedy budeš potrebovať peniaze navyše.

Aká je ideálna výška vreckového?

Základná otázka, ktorú si musia rodičia odpovedať je, koľko peňazí dajú dieťaťu ako vreckové. „Do veku šesť rokov vreckové ešte neodporúčam, predškolák si peniaze ako také ešte neuvedomuje. No výška vreckového by sa mala zvyšovať s pribúdajúcim vekom. Malým školákom vo veku od sedem do desať rokov stačí suma od 1 do 3 eur na týždeň, starším deťom 3 až 5 eur na týždeň a stredoškolákovi mesačné vreckové do 30 eur. Všetko však závisí od finančnej situácie v rodine," vysvetľuje Gergeľová.

TIP: Rodičia dávajú deťom vreckové viac ako 20 eur, dievčatám sa ujde menej ako chlapcom

Treba si však vopred stanoviť jasné pravidlá vyplácania peňazí a dbať o ich dodržiavanie. Dohodnite si s dieťaťom, pri akej príležitosti mu budete dávať vreckové a keď ho minie skôr, netreba mu dávať peniaze navyše. Dieťa musí pochopiť dôsledok svojho rozhodnutia a niesť zaň aj zodpovednosť.

Pomôže tiež, keď bude mať dieťa vlastnú peňaženku alebo prasiatko. Je dobré, aby videlo, že míňaním ich ubúda a sporením pribúda. Na vlastný bankový účet je dieťa pripravené na druhom stupni základnej školy.

Gergeľová pripomína, že dieťaťu treba najmä vysvetliť, ako používať platobnú kartu. „Len čo dieťa začne používať kartu, má totiž potrebu míňať viac. Je dôležité, aby mal rodič prehľad o míňaní kartou a usmerňoval využívanie karty od samotného začiatku," radí odborníčka.

Pravidlo 50:50

Deti dostávajú občas aj peniaze navyše, napríklad na sviatky či zo šibačky. Naučte ich pravidlo 50:50. Polovicu z peňazí môžu minúť na hru či sladkosť a druhú polovicu nech si odložia a šetria na niečo väčšie, po čom dlhšie snívajú.

Gergeľová pripomína aj pár základných pravidiel, na ktoré nesmiete zabudnúť:

Vreckové dávajte dieťaťu pravidelne - týždenne alebo mesačne.
Neplaťte deťom za bežné domáce práce: vysávanie, kosenie trávnika, umytie auta alebo riadu. Je dôležité, aby vedeli, že majú v domácnosti aj povinnosti.
Vždy potomkovi vysvetlite, prečo je/nie je dobré to, ako minul svoje peniaze.
Finančné zlozvyky v domácnosti - dôležitú úlohu pri finančnom vzdelávaní zohráva čo dieťa vidí doma. Deti sa učia pozorovaním a väčšinu návykov preberajú práve od rodičov. Dieťa vidí, ako doma rodičia komunikujú o peniazoch, ako sa k nim správajú, investujú, míňajú. Buďte vzorom.

Komentáre ( 0)