01. 09. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Na pandemickú OČR nemajú po novom nárok všetci. Rodičia, pozrite si tieto pravidlá

Od septembra už nemôžu rodičia svojvoľne nechať deti doma, ak sa obávajú pandémie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Na pandemické ošetrovné nebudú mať od septembra nárok všetci. Dávky budú vyplácať pod podmienkou zatvorenia triedy či školy. Pre rodičov školákov a škôlkarov však platia rôzne pravidlá.

Ak rodič svoje dieťa do škôlky či školy pred prázdninami nedal alebo tam nenastúpilo z kapacitných dôvodov, o pandemické ošetrovné neprišiel. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že od septembra sa situácia mení.

Od septembra už nemôžu rodičia svojvoľne nechať deti doma, ak sa obávajú pandémie, nakoľko by porušili školský zákon. Dávky tak vyplatia iba niektorým rodičom.

Nárok na ošetrovné budú mať rodičia tých detí, ktoré sa starajú o dieťa do 11 rokov, ktorého trieda alebo škola bola uzatvorená riaditeľom školy.

Tie by sa v prípade šírenia ochorenia nemali zatvárať celoplošne, ako to bolo počas prvej vlny pandémie, ale len lokálne. Primárka detského oddelenia v Michalovciach Dana Juríčková zdôrazňuje, že v tomto prípade majú na dávky nárok aj ďalší.

„Pandemické OČR môže ošetrujúci lekár vystaviť aj dieťaťu do 18 rokov, ak je jeho zdravotný stav dlhodobo znevýhodnený. Ak by bol zdravotný stav dieťaťa do 16 rokov vážny a zhoršil sa, vtedy takisto môže všeobecný lekár predlžiť a potvrdiť pandemické OČR," hovorí.

Iná situácia je však pri deťoch, ktoré chodia do škôlky. Keďže dochádzka do predškolského zariadenia nie je zo zákona povinná, tak na tieto deti sa budú, čo sa týka čerpania OČR, uplatňovať postupy ako doteraz.

Platí to aj pre rodičov detí, ktorých škôlka bola uzavretá alebo nedajú dieťa do škôlky z obavy koronavírusu. Rodičia klasicky na konci mesiaca podajú čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné tak, ako to robili, teda vypíšu, koľko dní sa o dieťa starali, aby poisťovňa vedela, akú dávku má vyplatiť.

Bez tohto potvrdenia sa rodičia k peniazom nedostanú. Pravidlá pre vyplácanie sa však môžu podľa vývoja pandémie meniť. Sociálna poisťovňa bude o zmenách informovať.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.

 

Celé vydanie dnešných Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)