12. 09. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Začala sa úverová vojna. Jedna z najväčších bánk stlačila úrok na historické minimum

Prvé jesenné mesiace sú po jari druhým najvýznamnejším obdobím z pohľadu predaja hypoték.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: wutzkohphoto/shutterstock.com

Začala sa úverová vojna. Jedna z najväčších bánk stlačila úrokovú sadzbu na nové historické minimum. V boji o klienta tak vyzvala konkurenciu. Banky ale spúšťajú ceny len pre niektorých.

Prvé jesenné mesiace sú po jari druhým najvýznamnejším obdobím z pohľadu predaja hypoték. V čase, keď hovoríme o druhej vlne pandémie, bolo otázne, s čím a či vôbec do akcií banky pôjdu. Jedna z nich však odštartovala tvrdý boj o klienta.

„Prichádzame s historicky najnižšou úrokovou sadzbou na hypotékach s trojročnou fixáciou, chceme podporiť tých, ktorí hľadajú vlastné bývanie. Hypotéku je možné použiť na kúpu, výstavbu či rekonštrukciu alebo na refinancovanie úveru z inej banky," uviedla Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa Unicredit Bank.

 

Ide o historicky najnižšiu sadzbu, aká kedy na hypotekárnom trhu vôbec bola. Hoci, ak si porovnáme hypotéku s kratším fixom na tri roky, vidieť, že úrokové sadzby sa v posledných mesiacoch už takmer všade dostali pod jedno percento, tie najnižšie atakujú pol percenta.

Očakávať sa ale dá, že reagovať bude aj konkurencia, ktorá zatiaľ pokračuje v už nastavených zľavách.

Banky sú opatrné aj preto, že sadzby sú dlhodobo na hranici ziskovosti.

„Úver môžu získať tí, ktorí si uzavrú zmluvu o úveru do 80 % z hodnoty nehnuteľnosti s poistením splácať úver a záväzkom posielať si na účet jeden a pol násobok splátky úveru," dodala Ďuďáková.

Jeseň na hypotekárnom trhu môže byť ešte zaujímavá. Analytici očakávajú, že banky sa o klienta v najbližších týždňoch pobijú.