24. 09. 2020 11:09 , článok bol aktualizovaný 24. 09. 2020 15:02 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Napravená krivda z minulosti voči ženám. Tu zistia, kedy po novom pôjdu do dôchodku

Pri ženách sa bude zohľadňovať výchova dieťaťa, resp. detí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: VPales/shutterstock.com

Pri ústavnom zastropovaní dôchodkového veku sa odstránia neprávosti, ktoré vznikli ženám ročníkov 1957 až 1963. Po novom sa im už pri výpočete dôchodku bude zohľadňovať výchova dieťaťa.

Parlament vo štvrtok schválil 140 hlasmi novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú pripravila trojica koaličnách poslankýň Petra Krištúfková, Anna Zemanová a Katarína Hatráková a zároveň schválil aj ich pozmeňujúci návrh, ktorý priniesol ešte ďalšie zmeny. Novela má platiť od 1. januára.

Koalícia po hlasovaní o dôchodkoch.
Koalícia po hlasovaní o dôchodkoch. Foto: TASR
 

„Naprávame skrivodlivosť, ktorú tu nechala bývalá vláda. Dodnes deň to nenapravili. Sme vláda, ktorá nespráva ako sociálna, ale koná,“ vyhlásil na koaličnej tlačovej besede predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. 

Premiér Igor Matovič so slzami v očiach ocenil, že sa napravila nespravodlivosť a vyše 140-tisíc ženám bolo odobraté právo odísť o pol roka skôr do dôchodku. „Tieto matky boli pre Roberta Fica nič, pre koalíciu všetkým. Som rád, že si budú môcť povedať, že nie sú občanmi druhej kategórie,“ vyhlásil.

Ak by nebol na Slovensku ústavne zastropovaný dôchodkový vek na 64 rokov, tak by sa ženám, ktoré vychovali deti, nemohlo pomôcť vôbec. Tvrdí to opozičná strana Smer-SD s tým, že hnutie OĽANO v minulosti hlasovalo proti tomuto opatreniu.

Predseda strany Robert Fico preto považuje štvrtkové vyjadrenia premiéra Igora Matoviča k tejto téme o tom, že "prijatie novely je veľkou vecou pre Slovensko", za divadlo.

 

Tri kategórie

Na Slovensku začal platiť ústavný zákon, ktorý rieši dôchodkový strop. Ten bol stanovený na 64 rokov, avšak ženy idú do dôchodku skôr za každé jedno vychované dieťa. Platná zmena však podľa poslankýň diskriminovala ženy narodené v rokoch 1957 až 1963, ktorým sa neodpočítavalo šesť mesiacov za výchovu dieťaťa. Zákonodarkyne preto predložili novelu zákona, ktorá to zmení.

"Bude naplnený ústavný princíp a odpočíta sa im polrok za každé vychované dieťa. Druhou kategóriou sú ženy, ktoré budú mať mix odpočtu rokov plus kompenzáciu, treťou kategóriou sú ženy, ktoré sa spravodlivosti nedočkali a odišli do dôchodku bez toho, aby bol naplnený ústavný princíp a nebol im odpočítaný polrok za dieťa," priblížila v pléne poslankyňa Krištúfková.

Z tabuľky, ktorá je súčasťou novely, sa muži a ženy presne dozvedia, kedy pôjdu do dôchodku. Pri ženách sa bude zohľadňovať výchova dieťaťa, resp. detí.

Odchody mužov (bez výchovy dieťaťa) a žien, vrátane vychovaných detí, do dôchodku.
Odchody mužov (bez výchovy dieťaťa) a žien, vrátane vychovaných detí, do dôchodku. Foto: TVNOVINY.sk
 

 

Odchod mužov do dôchodku, ktorí vychovali deti.
Odchod mužov do dôchodku, ktorí vychovali deti. Foto: TVNOVINY.sk
 

V zákone bude jednoznačne uvedené, že poistenci, ktorí dovŕšili dôchodkový vek pred účinnosťou právnej normy, tak im zostáva dôchodkový vek nezmenený. Pozmeňujúci návrh k novele je postavený tak, aby zabránil aj nežiaducej retroaktivite.

Fiktívny dôchodok

Stanoví sa tiež fiktívny dôchodkový vek, ktorý slúži na účely vymedzenia obdobia rozdielu dôchodkových vekov, aby sa mohli kompenzovať nespravodlivosti v prípade dotknutých poistencov a poisteniek.

Ženy, respektíve poistenci, ktorí dovŕšili fiktívny dôchodkový vek a ktorí si nárok na starobný dôchodok uplatnili najneskôr od 1. januára 2021, budú mať nárok na jednorazový doplatok k starobnému dôchodku.

"Kompenzácia bude mať formu jednorazového doplatku k starobnému dôchodku alebo bude vo forme percentuálneho zvýšenia starobného dôchodku," vysvetlila Krištúfková.

Predčasný a starobný dôchodok

Schválený pozmeňujúci návrh rieši aj poberateľov predčasného starobného dôchodku alebo poberateľov starobného dôchodku, ktorí nemali nárok na jednorazový doplatok k starobnému dôchodku.

Rozdiel dôchodkových vekov bude takémuto poberateľovi zohľadnený znížením krátenia predčasného starobného dôchodku.

Doplatok

Jednorazový doplatok k starobnému dôchodku sa ľuďom vyplatí z úradnej povinnosti, teda bez nutnosti podania žiadosti. "Vzhľadom na široký okruh dotknutých poistencov, o ktorých nárokoch bude potrebné rozhodnúť nad rámec bežnej činnosti Sociálnej poisťovne, navrhujeme dvojročnú lehotu, v ktorej SP rozhodne o jednorazovom doplatku k starobnému dôchodku alebo o zvýšení sumy predčasného starobného dôchodku," priblížila Krištúfková.

V súvislosti so zavedením jednorazového doplatku k starobnému doplatku sa ustanoví, že nebude považovaný za príjem na účely určenia súm životného minima ani za príjem na účely poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu.

Komentáre ( 0)