25. 09. 2020 19:13 | BRATISLAVA/TV Markíza

Odklady splátok bez európskej podpory. Banky môžu na klientov pozerať ako na neplatičov

Aj preto, ak s nástupom druhej vlny budete žiadať o odklad splátok úveru, podmienky si vo svoje banke overte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Podmienky odkladu splátok platia, no po novom už bez európskej podpory. Banky tak majú pozerať na klientov ako pred vypuknutím pandémie. Mohlo by to znamenať aj negatívny zápis v registri dlžníkov. Zatiaľ si to vysvetľujú po svojom.

O odklad splátok úveru môže požiadať klient, ktorý sa pre pandémiu dostal do finančných problémov. Platí, že v tom prípade mu dá banka nálepku COVID, čo znamená, že v praxi na neho nepozerá ako na neplatiča. Podmienky zadefinoval aj Európsky orgán pre bankovníctvo. Ten teraz rozhodol, že platiť budú len do konca septembra.

„Každý, kto zvažuje odklad splátok a nie je ešte úplne rozhodnutý, bolo by najlepšie, aby tak urobil do konca septembra, pretože dovtedy majú právnu istotu. To sa týka najmä podnikateľov,“ vysvetlil Peter Majer, hovorca NBS.

V praxi majú banky pri hodnotení bonity klienta po tomto termíne pozerať ako pred pandémiou. Podľa NBS ale Lex corona na Slovensku platí a je možné žiadať o odklad ako doteraz.

Aktuálne sa tak môže stať, že od októbra si toto nariadenie budú banky vysvetľovať po svojom, no a tí, ktorí budú žiadať o odklad splátok, môžu, ale nemusia mať zápis v úverovom registri.

„Banka bude aj naďalej postupovať podľa súčasnej legislatívy, takže kým bude platiť lex korona pre túto oblasť, budeme odklady splátok aj naďalej poskytovať,“ hovorí Dominik Miša, hovorca VÚB.

Rovnaký postoj má aj ČSOB. „Banka stále postupuje v súlade s pravidlami prijatými na národnej úrovni, klientom umožňuje žiadať o odklad splátok počas celého trvania pandémie. Ale vzhľadom na to, že ide o pomerne nové informácie, počkáme si na prípadne usmernenia k tejto téme,“ uviedla Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.

Najviac žiadostí o odklad splátok evidovali banky hneď prvé mesiace, v ktorých začali platiť prísne opatrenia. Podľa posledných čísel z júla vidieť, že schválených bolo takmer 110- tisíc žiadostí domácností a okolo 4900 pre malé a stredné podniky.

„Pokiaľ sa banky budú môcť rozhodnúť, či lehotu na odklad splátok predĺžia alebo nie, najskôr si myslím, že budú mať tendenciu tieto lehoty čo najviac skrátiť. Pretože akýkoľvek odklad znamená pre banku riziko, že človek sa po ukončení odkladu nenaštartuje a nezačne znova splácať hypotéku alebo iný úver,“ myslí si analytik Maroš Ovčarik.

Prípadne, ak by bolo veľké percento tých, ktorí po odklade nezvládnu úvery znova splácať, mohlo by sa to vraj odraziť na prísnejších podmienkach.

„Napríklad zdraženie úverov, pokiaľ budú klienti žiadať nový úver. Prípadne pri hypotékach, ak bude končiť fixácia, tak by sa úver mohol navýšiť o vyššie percento, pretože banky si tu mieru nesplácania musia započítať do úrokovej sadzby pre existujúcich klientov,“ dodal analytik.

Aj preto, ak s nástupom druhej vlny budete žiadať o odklad splátok úveru, podmienky si vo svoje banke overte. Aby sa nestalo, že napríklad žiadosť o pôžičku vám v budúcnosti neprejde.

 
 

Komentáre ( 0)