29. 09. 2020 17:09 | BRATISLAVA/TV Markíza

Na zmenu zdravotnej poisťovne máte pár hodín. Analytik radí, na čo si majú dať ľudia pozor

Poisťovne tento rok stavili na prevenciu, boj s ochorením COVID-19 aj benefity nad rámec zákona.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Zostáva už iba jeden deň. Na zmenu zdravotnej poisťovne máte každoročne čas len do konca septembra. Výsledky sleduje najmä všeobecná zdravotná poisťovňa, minulý rok stratila najviac klientov. Tento rok zasa kampaň ovplyvnil koronavírus.

Naposledy sa pre zmenu zdravotnej poisťovne rozhodlo takmer štvrť milióna ľudí. Či to bude tento rok viac alebo menej, úrady priebežne nespočítali. Napríklad súkromné poisťovne odhadujú, že záujem o zmenu klesol.

Martin Kultan zo ZP Dôvera očakáva, že celkovo zmení poisťovňu menej ľudí ako minulý rok aj pre koronakrízu. „Realisticky si myslím, že ten výsledek nebude taký ako vlani a rozhodne zostaneme na pozitívnych číslach,“ tvrdí zase Michal Špaňár zo ZP Union.

Pohyby poistencov zaujímajú najmä Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Minulý rok stratila 145-tisíc klientov. Bol to aj jeden z argumentov ministra Krajčího pre výmenu vedenia. Štátna poisťovňa už dnes vie, že príde o ďalšie desaťtisíce ľudí.

„Keď sme prišli do VšZP, zistili sme, že úbytok bol cca 50-tisíc. Nám sa podarilo rozbehnúť dobre prepoisťovaciu kampaň. Očakávam, že niekde okolo tohto čísla sa nám podarilo zatiahnuť ručnú brzdu,“ myslí si Richard Strapko.

Analytik INEKO Dušan Zachar je presvedčený, že výsledok prepoisťovania bude zásadným merítkom hodnotenia úspešnosti manažmentu a je sám zvedavý, či už stihli za ten krátky čas nastaviť zmeny.

Dôležitá je presnosť údajov

Prepoisťovanie kontroluje aj vyhodnocuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Tento rok zatiaľ výrazné problémy nezaznamenal. Aktuálne eviduje tri podnety na nekalé praktiky.

Poistencom pripomína, aby si dávali pozor na chyby, napr. preklepy v menách, priezviskách, v dátumoch narodenia alebo v rodných číslach. Prihláška tiež musí byť vlastnoručne podpísaná.

Poisťovne tento rok stavili na prevenciu, boj s ochorením COVID-19 aj na benefity nad rámec zákona. Analytik ľuďom pripomína, aby si vyberali podľa toho, kde majú ich lekári zmluvu alebo aké sú čakacie lehoty. „Tie kritériá sú viac rokov nemenné, je to rozsah poskytovateľov, preplácaných výkonov, referencie, nadštandardné služby, osobná skúsenosť,“ vysvetlil Zachar.

Zmeniť poisťovňu môžete iba raz ročne štandardne do 30. septembra. Klientom novej sa však stávate až od januára nasledujúceho roku.

Téme sa venovala reportérka Zuzana Javorová.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)