25. 10. 2020 19:43 | POVAŽIE/TV Markíza

Viaceré obce si od štátnej firmy kúpili pred pol rokom v aukcii autá. Dodnes ich nemajú

Jednoduché odkúpenie vozidiel uviazlo v spleti štátnej byrokracie.

Aukcia áut.
Aukcia áut. Foto: TV Markíza

Vyhrali aukciu, autá dodnes nemajú. Starostovia viacerých obcí získali zo štátnych lesov viacero vyradených vozidiel. K autám sa však nemôžu dostať. A tak po vyše pol roku čakania zvažujú, či ich ešte vôbec chcú.

Vyradené vozidlá ponúkli štátne lesy obciam ešte začiatkom roka. Starostom poslali znalecké posudky, fotografie vozidiel a v marci bola elektronická aukcia. Medzi úspešnými uchádzačmi boli aj Domaniža a Nová Bošáca.

„Vybrali sme si, že budeme súťažiť o terénny automobil Mitsubuschi L 200, o ktorý sme mali záujem hlavne kvôli našim dobrovoľným hasičom," povedal nám starosta Domaniže František Matušík.

Nová Bošáca mala záujem o osobné vozidlo, pre výkon samosprávy pre obec to bola Škoda Octávia. Po aukcii dostali starostovia pokyny, aby čakali na podpísanie zmluvy. Odvtedy je to už viac ako pol roka, samosprávy autá stále nemajú. Stále dostávajú jednu odpoveď - vec je v procese.

„Už je to naozaj pomerne dlho a tak dlho, že už vlastne zvažujeme, či budeme mať o takéto auto záujem, keď tak dlho stojí. A jeho hodnota hodnota klesá," povedal nám starosta obce Nová Bošáca Ján Žucha.

Starosta Domaniže sa bojí, či je auto z aukcie obecné a zaujíma sa o to, či nie je niekde odložené, v akom stave je, či nabehalo nejaké kilometre. V obci sa medzičasom hasičom úplne pokazilo auto, ktoré plánovali vymeniť za lesnícky tereňák. Starosta teraz nevie, či má čakať, alebo radšej kúpiť iné.

Úraduje byrokracia

Štátna firma Lesy SR tvrdia, že ich sa to už netýka. „Žiadosti boli spracované a zaslané na schválenie na ministerstve regionálneho rozvoja. V akom štádiu spracovania sú žiadosti, to je už otázka na nich. Autá sú v súčasnosti odstavené, nie sú využívané, časť z nich je garážovaná. Cena vozidiel by sa meniť nemala," povedala nám hovorkyňa štátneho podniku Marína Debnárová.

Na ministerstve pôdohospodárstva nám potvrdili, že žiadosti majú. Od lesov k nim dorazili až koncom augusta. ani oni sa však veľmi neponáhľajú. Je október a ešte stále ich posudzujú. „Žiadosti sa v súčasnosti nachádzajú v schvaľovacom procese na ministerstve v súlade s internými riadiacimi aktmi ministerstva za účelom vydania súhlasu zakladateľa ministerstva," vyhlásila hovorkyňa rezortu Anežka Šrojta Hrdá.

Proces by sa mal ale konečne skončiť a rozhodnutie by mali prijať v novembri.

Reportáž spracovala Veronika Tesáková.

 

Komentáre ( 0)