27. 10. 2020 11:10 | BRATISLAVA/mm

Miesto rodičovského príspevku 370 eur aj necelá tisícka mesačne. Ministerstvo zvažuje výrazné zmeny

Zmeny by mali nastať najskôr o dva roky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Tania Kolinko/shutterstock.com

Flexibilná materská dovolenka. Ministerstvo zvažuje, že by si rodič mohol vybrať, koľko chce byť na materskej dovolenke. Ak by bol kratšie ako tri roky, tak by o peniaze neprišiel, lebo by sa mu zvýšila mesačná dávka. Za určitých okolnosti by tak mohol dostávať miesto 370 eur približne tisícku mesačne.

V súčasnosti rodič môže byť na rodičovskej dovolenke do troch rokov dieťaťa. Podľa toho či pracoval dostane aj rodičovský príspevok. Pracujúci tak majú 370 eur mesačne, nepracujúci o stovku menej. Za tri roky tak prvá kategória dostane takmer 11 500 eur a druhá takmer 10-tisíc.

Čo by sa mohlo zmeniť? Rodič na začiatok materskej uvedie, koľko by na nej chcel byť a celková suma by sa rozrátala na príslušné mesiace.

„Zákonom tak určíme celkovú sumu, ktorú rodič na rodičovskej dovolenke dostane, a sám si zvolí, do akého veku dieťaťa ho bude poberať," vysvetlil pre Pravdu možné nastavenie bývalý minister práce a ekonóm Jozef Mihál.

V praxi by to teda znamenalo, že ak by chcel byť pracujúci rodič na materskej len rok, tak by sa takmer 11 500 eur rozdelilo do 12 mesiacov. To by znamenalo rodičovský príspevok vo výške pohybujúci sa okolo hranice tisíc eur.

„Technicky bude nutné ešte doriešiť situácie, keď je v rodine viac malých detí," dodal Mihál.

O zmenách v materských dávkach hovorí okrem Programového vyhlásenia vlády aj Plán reforiem, ktorý nedávno predstavil minister financií Eduard Heger. Ministerstvo sociálnych vecí však zmeny ešte nechcelo konkretizovať.

„V rámci zákona sa upraví aj poskytovanie rodičovského príspevku a príspevku na starostlivosť o dieťa," pre portál prezradila hovorkyňa ministerstva práce Veronika Husárová s tým, že o prípadnom novom systéme je ešte predčasné hovoriť.

Návrh nového zákona plánuje ministerstvo predložiť o dva roky.

Komentáre ( 0)