07. 11. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Odborníci radia, ako máte postupovať, keď vám končí odklad splátok úveru

Ak už teraz viete, že ste v neľahkej situácii, odborníci radia nečakať a začať s bankou komunikovať čo najskôr.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Tí, ktorí pre pandémiu požiadali o odklad splátok úveru, musia najbližšie začať dlžoby splácať. Pre druhú vlnu pandémie to však mnohí nezvládnu. Ministerstvo zvažuje predĺženie pomoci. Ak už teraz viete, že to neutiahnete, dohodnite sa s bankou na podmienkach splácania.

Od začiatku pandémie prišlo viac ako 178-tisíc žiadostí o odklad splátok od domácností a vyše 10-tisíc od malých podnikateľov a firiem. Úľavu pritom môžu dostať klienti za jasných pravidiel.

Podnikatelia, ako aj domácnosti, môžu požiadať o odloženie splácania úveru na maximálne deväť mesiacov. Aj to iba jedenkrát počas trvania pandémie.

Prvýkrát tak mohli urobiť v apríli, vtedy prišlo aj najviac žiadostí. A to znamená, že práve tí, ktorí žiadali o odklad na najdlhšiu možnú dobu, budú musieť už najbližšie mesiace úvery riadne splácať. Mnohí si ani teraz nevedia nájsť prácu, pracujú na kratšie úväzky alebo majú menšie tržby z podnikania.

„Spomedzi tých, ktorí majú odklad splátok, alebo si vybavili so svojou bankou nejakú inú zmenu, 9 až 12 percent očakáva, že budúci rok nebudú vedieť pokračovať v splácaní. Naše údaje sú zo septembra, teda nezachytili nárast druhej vlny ani karanténnych opatrení, takže očakávame, že sa to môže zhoršiť,“ vysvetlil Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu NBS.

A tak je otázkou, čo v takomto prípade. Minister prezradil, že doterajšiu pomoc pri splácaní možno predĺžia aj na ďalšie mesiace.

„Potrebujeme najskôr získať dáta o tom, koľko by takýchto prípadov mohlo byť, ktoré nám môžu poskytnúť banky. Máme nachystaný termín stretnutia, kde by sme o tom chceli rokovať. Vyhodnotiť a podľa toho rokovať aj o možnom predĺžení,“ hovorí minister financií Eduard Heger.

Mohlo by to znamenať, že odklad splátok by vám v zlej finančnej situácii automaticky predĺžili, alebo by ste si oň mohli požiadať za rovnakých podmienok znova. Ak už teraz viete, že ste v neľahkej situácii, odborníci radia nečakať a začať s bankou komunikovať čo najskôr.

„Odporúčam, aby čím skôr kontaktovali svoju banku a dohodli sa s ňou na individuálnom riešení. Banky sú štandardne klientovi schopné posúdiť individuálne odklad splátok. To znamená, že na základe preukázanie nižšieho príjmu či straty zamestnania vedia vyjsť klientovi v ústrety,“ radí Eva Šablová, finančná poradkyňa.

Dohodnúť si viete individuálny splátkový kalendár. V oboch prípadoch budete vedení v registri ako neplatič. Lepšie je preto pokúsiť sa o zmenu podmienok zmluvy, napríklad, že síce budete úver dlhšie splácať, ale splátka bude nižšia.

„Ďalšou možnosťou je, že klient požiada banku, kde má úver, o zníženie splátky na základe prehodnotenia úrokovej sadzby. Prípadne, ak má viacero mesačných splátok, je dobré, ak ich zhrnie do jednej v rámci konsolidácie viacerých úverov, tam bude tá mesačná úspora omnoho vyššia,“ uviedla finančná poradkyňa.

Sú však aj takí, ktorí začali medzitým úver splácať, no vidia, že znova sa dostávajú na hranu. Je možné, že vám banka schváli refinancovanie aj tohto odloženého úveru. Aby vás posúdila, mali by ste úver splácať znova riadne minimálne aj tri mesiace. Aj preto bude zaujímavé, ako napokon zareaguje na situáciu štát a samotné banky. Definitívne rozhodnutie ešte nepadlo.